PITTOSPORUM REVOLUTUM W. T. Aiton – slizoplod

Syn.: Pittosporum andersonii Fisch. ex G. Don, Pittosporum fulvum Rudge, Pittosporum hirsutum Link, Pittosporum hirtum Willd., Pittosporum tomentosum Bonpl.
Česká jména: slizoplod (Presl 1846)
Čeleď: Pittosporaceae R. Br. – slizoplodovité

Pittosporum revolutum

Rozšíření: Východoaustralský druh s areálem sahajícím od queenslandského Yorského poloostrova přes východ Nového Jižního Walesu až po východní Victorii.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích i ve vlhkých a suchých pobřežních sklerofytních lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 500 m.

Pittosporum revolutum

Popis: Keř nebo malý strom dosahující výšky 1–4 m. Listy jsou střídavé nebo vyrůstají v přeslenech na konci větví, jsou řapíkaté, eliptické až vejčité, 8–15 cm dlouhé a 3,5–6 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté či hrotité, na rubu hustě pokryté žlutohnědými chlupy. Květenství je okolíkaté, stopky jsou hustě chlupaté; květy jsou vonné, kališní lístky 5–8 mm dlouhé, špičaté, po okraji chlupaté, korunní lístky jsou 12–15 mm dlouhé, bělavé až žluté. Plodem je vejcovitá tobolka se 2–3 chlopněmi, až 25 mm dlouhá, žlutooranžová, bradavičnatá, semena jsou červená.

Využití: Druh bývá vysazován v australských zahradách jako okrasná dřevina, používá se i do živých plotů.

Poznámka: Nejrozšířenější australský zástupce rodu Pittosporum, v němž je z tohoto kontinentu uváděno 24 druhů.

Pittosporum revolutum
Pittosporum revolutum
Pittosporum revolutum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 18. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Mowbray National Park).