PLATYCERIUM HILLII T. Moore – parožnatka Hillova

Syn.: Alcicornium hillii (T. Moore) Underw., Platycerium alcicorne var. hillii (T. Moore) F. M. Bailey, Platycerium bifurcatum var. hillii (T. Moore) Domin
Česká jména: parožnatka (Mareček 1999)
Čeleď: Polypodiaceae Berchtold et J. Presl – osladičovité

Platycerium hillii

Rozšíření: Druh severovýchodní Austrálie, vyskytuje se na severovýchodě Queenslandu.

Ekologie: Tropická epifytní kapradina rostoucí v deštných lesích obvykle na kmenech stromů, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky 600 m.

Platycerium hillii

Popis: Kapradina s krátkým oddenkem a s nápadně dvoutvarými listy. Sterilní bazální listy jsou okrouhlé až ledvinovité, 15–36 cm dlouhé, alespoň 15–26 cm široké, celokrajné, nebo na horním okraji jen mírně zvlněné, pevně přitisklé k podkladu a záhy hnědnoucí. Fertilní zelené listy jsou vzpřímené, 23–90 cm dlouhé a až 60 cm široké, na bázi klínovité, na vrcholu se rozšiřující a vidličnatě dělené, rozdělují se zhruba v horní třetině listu, vrcholové segmenty jsou podlouhlé, 1–6 cm široké, tmavě zelené, lysé nebo téměř lysé. Sporangia pokrývají většinu rubu koncových segmentů zelených listů, výtrusy jsou 40–52,5 µm dlouhé a 20–35 µm široké.

Využití: Parožnatky jsou oblíbenými pokojovými rostlinami, pěstují se v květináčích i závěsných nádobách, ve sklenících také na kmenech. Vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost a teploty pokojové.

Poznámka: Walter Hill (1820‒1904), po němž je druh pojmenován, byl australským botanikem a ředitelem botanické zahrady v queenslandském Brisbane.

Platycerium hillii
Platycerium hillii
Platycerium hillii

Fotografovali Dave Kimble (Austrálie, Queensland, Hull River); Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, okolí města Ingham).