Syn.: Neobenthamia gracilis Rolfe, Polystachya holtzeana Kraenzl.
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Rozšíření: Tanzánský endemit, vyskytuje se na severovýchodě země, v pohoří Eastern Arc Mountains (Usagara Mountains). Ve Velké Británii se pěstuje od roku 1884.
Ekologie: Roste terestricky na suchých skalách a kamenitých svazích, na mechatých římsách skalních stěn, na stanovištích světlých, v nadmořských výškách zhruba od 450 až do 1800 m.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhami až asi 100 cm dlouhými, bohatě dvouřadě olistěnými, větvenými. Listy jsou střídavé, přisedlé, úzce kopinaté, 10–20 cm dlouhé a 1–1,5 cm široké. Květenství je koncové, hroznovité, stažené, téměř kulovité, mnohokvěté; květy jsou polootevřené, vyrůstají na dlouhých semenících připomínajících stopky. Okvětní lístky jsou bílé, vnější 3 jsou podlouhlé, vnitřní 2 obvejčité, pysk je o něco větší než dva vnitřní lístky, na okraji je zvlněný, bílý se žlutým proužkem a purpurovými skvrnami. Plodem je podlouhlá válcovitá tobolka.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2013) řadí tuto orchidej k ohroženým druhům (VU), nebezpečím pro tento druh je ztráta přirozených stanovišť. Mezinárodní ochranu garantuje obchodní úmluva CITES.
Využití: Poměrně často se objevuje v kultuře.
Fotografováno dne 23. 9. 2019 (Portugalsko, Madeira, Funchal, Jardim Botânico da Madeira).