Syn.: Pomaderris mollis Colenso, Pomaderris scabra Steud., Pomaderris tacnui Hector, Pomatoderris apetala (Labill.) Schult.
Česká jména: žestník (Berchtold et Presl 1825)
Čeleď: Rhamnaceae Juss. – řešetlákovité
Rozšíření: Vyskytuje se na jihovýchodě Austrálie (jihovýchod Nového Jižního Walesu a Victoria), na Tasmánii i na ostrovech v Bassově průlivu, rovněž na novozélandském Severním ostrově. Kromě vnitrozemského nominátního poddruhu (na těchto snímcích) je rozlišován ještě poddruh Pomaderris apetala subsp. maritima, jenž roste v přímořských oblastech zmiňovaného areálu.
Ekologie: Roste ve vlhkých blahovičníkových lesích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m, subsp. maritima se však objevuje na pobřežních dunách a útesech jen do nadmořské výšky okolo 60 m. Kvete od října do listopadu.
Popis: Keř až strom dosahující výšky až okolo 15 m (subsp. maritima je jen keř nanejvýš 3 m vysoký), s větvemi našedlými, někdy i narezavělými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité, 3–11(–12) cm dlouhé a 1,5–3(–4) cm široké (u subsp. maritima jen 2,5–6 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké), po okraji pilovité, na líci olysalé nebo řídce hvězdovitě chlupaté, na rubu hustě šedoplstnaté; palisty jsou čárkovité, 4–8 mm dlouhé, opadavé. Květenství je latnaté, 5–25 cm dlouhé (u subsp. maritima 5–15 cm); listeny jsou opadavé; květy jsou oboupohlavné, 5četné, bělavé až nazelenalé; čnělka je až 1,5 mm dlouhá. Plodem je tobolka.
Poznámka: K rodu Pomaderris je v současnosti započítáváno 74 druhů (POWO 2024), které se vyskytují v Austrálii, na Tasmánii a na Novém Zélandu.
Čeleď řešetlákovitých (Rhamnaceae) není v Austrálii až tak vzácná, z celosvětových 65 rodů ji na tomto kontinentu zastupuje 25 rodů se zhruba 260 druhy.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Junee Cave State Reserve).