Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Primates, Indriidae
Syn.: Indris albus Vinson, 1862, Macromerus typicus A. Smith, 1833
Česká jména: sifaka velký, avahi, požast závojový, sifaka největší
Anglická jména: Diademed sifaka
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, žijící v severovýchodní části ostrova. Na ostrově bývají rozlišovány čtyři poddruhy, které jsou však někdy klasifikovány i jako samostatné druhy. Naše fotografie představují nominátní poddruh.
Způsob života: Obývá tropické deštné lesy, v nadmořských výškách od 200 až do 1650 m.
Sifaky patří mezi denní zvířata a žijí převážně ve větvích stromů, kde konzumací nejen ovoce, ale také květy, mladé výhonky, semena a zelené listy tropických stromů. Sdružují se do skupin po 2–9 zvířatech. Páří se v prosinci až lednu. Samice po 170–180 dnech březosti rodí jedno mládě, které nosí nejprve na břichu, později na zádech. Mláďata jsou do 6 měsíců výhradně kojena, potom začínají přijímat rostlinnou stravu, ale v blízkosti matky zůstávají do 2 let života. Samice pohlavně dospívají ve 2–3 letech, samci o rok později.
Mezi jejich přirozené predátory patří fosa (Cryptoprocta ferox), jestřábec madagaskarský (Polyboroides radiatus) a jestřáb madagaskarský (Accipiter henstii).
Popis: Velký, barevně výrazný sifaka s délkou těla 45–55 cm a ocasem dlouhým 44–56 cm, dosahuje hmotnosti 5–7 kg. Jeho holá tvář je tmavě šedá až černá. Oči jsou červenohnědé. Dlouhá srst na čele, lících, bradě a krku je bílá. Temeno hlavy, ramena a horní část hřbetu jsou zbarveny šedě. Boky a ocas jsou světle šedé až bílé. Paže, nohy a kořen ocasu jsou oranžové, ruce a uši černé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2014) klasifikuje tento druh jako kriticky ohrožený (CR). Všechny poddruhy jsou ohroženy ničením stanovišť, ale bohužel i lovem místních. Odchyt a chov je regulován mezinárodní smlouvou o obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin CITES.
Fotografováno dne 21. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra).