Syn.: Protea comigera Stapf, Protea marginata Thunb.
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Rozšíření: Vyskytuje se pouze v Jihoafrické republice v provincii Western Cape, původní areál se táhne mezi horskými skupinami Bokkeveld a Riviersonderend Mountains. Druhotně roste i jinde, např. v oblasti Stolové hory nad Kapským Městem.
Ekologie: Součást formace fynbos na kyselých, živinami chudých pískovcích, v nadmořských výškách 400–1400 m. Květy opylují ptáci. Požár zničí většinu dospělých rostlin a populace se obnovuje převážně ze semen, které na spáleništích dobře klíčí. Nažky se šíří větrem.
Popis: Stálezelený statný keř nebo malý stromek vysoký 2,5–5(–8) m, kmínek dosahuje tloušťky až 30 cm. Listy jsou střídavé, velmi krátce řapíkaté, podlouhlé až úzce obkopinaté, 8–14 cm dlouhé a 1–5,5 cm široké, v mládí krátce chlupaté, později olysalé, šedozelené až modrozelené, v mládí ojíněné, na bázi klínovité, po stranách téměř rovnoběžné, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až tupě špičaté a často s krátkým hrotem, žilnatina je vyniklá a okraj listu bývá nápadně ztloustlý. Květenství je elipsoidní strboul 10–13 cm dlouhý a 6–8 cm široký; vnější zákrovní listeny jsou vejčité, 1–2 cm dlouhé, hedvábitě chlupaté, s hnědým okrajem, vnitřní jsou obkopinaté, 8–10 cm dlouhé, krémové až růžové, na vrcholu s černými chloupky; okvětí je 7,5–9(–10) cm dlouhé, bílé, na vrcholu s tmavými nebo bílými chlupy; čnělka je rovná, 6,5–7 cm dlouhá, kratší než zákrov. Plody jsou chlupaté nažky.
Záměny: Jeden ze zástupců „bradatých“ druhů, které se vyznačují elipsoidním až válcovitým květenstvím, jehož vnitřní zákrovní listeny mají na vrcholu typický chomáč černých nebo bílých (nebo obojích) chloupků. Tyto druhy jsou si značně podobné, liší se zejména barvou a tvarem a oděním listů. Pokud rostou spolu (nejčastěji ovšem za přispění člověka), mohou se snadno křížit. K nejpodobnějším patří Protea neriifolia, Protea lepidocarpodendron a Protea lorifolia. V současné době je hybridizace určitým ochranářským problémem na Stolové hoře nad Kapským Městem, kde expandující P. laurifolia pocházející z umělých výsadeb geneticky koroduje tamní autochtonní populace druhu P. lepidocarpodendron.
Ohrožení a ochrana: Jeden z nejběžnějších druhů rodu Protea v jižní Africe, v Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je kategorizován jako taxon vyžadující pozornost (LC).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město, severní svahy Stolové hory).