Syn.: Eranthemum bicolor Schrank, Eranthemum fasciculatum Blume, Pseuderanthemum haenkeanum (Nees) Radlk., Pseuderanthemum pulchellum (Hort.) Merr., nom. illeg., Siphoneranthemum bicolor (Schrank) Kuntze
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie. Primární areál zabírá zřejmě Malajsii, asi i některé z ostrovů Indonésie a Filipíny. V jižní Asii se dosti často se pěstuje a zplaňuje.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché křoviny a kamenitá místa v nižších polohách, zejména podél pobřeží. Na obou zjištěných filipínských lokalitách rostl na korálových vápencích.
Popis: Polokeř nebo malý keřík do 1 m výšky, obvykle lysý nebo velmi roztroušeně pýřitý. Listy jsou střídavé, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 5–12 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné nebo oddáleně zubaté, na vrcholu zašpičatělé až špičaté. Květenství jsou úžlabní, 1–3květé; květy jsou 5četné; kalich je 5–7 mm dlouhý, s čárkovitě kopinatými cípy; koruna má 2–2,5 cm dlouhou úzkou trubku, 2 cípy horního pysku a 2 postranní cípy dolního pysku jsou eliptické, asi 1,2 cm dlouhé, bílé, prostřední cíp dolního pysku je poněkud větší, obvejčitý, uprostřed s výraznou, neohraničenou nachovou skvrnou; andreceum tvoří 2 tyčinky a 2 staminodia; svrchní semeník srůstá z 2 plodolistů, čnělka nevyčnívá z korunní trubky. Plodem je stopkatá kyjovitá dvoupouzdrá tobolka; v každém pouzdře jsou 2 semena.
Poznámka: Rod Pseuderanthemum je dosti početný, řadí se do něj 125 druhů (POWO 2020), rozšířených v celých tropech; mnohé se pěstují jako okrasné rostliny a dále zplaňují, např. Pseuderanthemum carruthersii.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10. 2. 2020 (Filipíny, Palawan, ostrůvek Pinagbuyutan, nedaleko El Nida) a 18. 2. 2020 (Filipíny, Calamiany, ostrov Malayon / Black).