Syn.: Alyssum digitatum Kuntze, Vesicaria digitata C. A. Mey.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Rozšíření: Endemit Kavkazu, areál druhu zasahuje na jih evropského Ruska, do Gruzie, Ázerbájdžánu, vzácně se objevuje i v Arménii.
Ekologie: Roste především na alpínských a subniválních břidlicových sutích, v nižších polohách také na lavinových drahách, v nadmořských výškách od 2000 až do 3900 m. Kvete v průběhu června a července.
Popis: Dvouletá bylina s lodyhou 5–20 cm dlouhou, vystoupavou, většinou nevětvenou, lysou. Listy jsou klínovité, při bázi celokrajné, v horní části 3–5laločnaté, dužnaté, šedozelené, lysé. Květenství je hroznovité, 4–10 cm dlouhé; kalich je zhruba 3,5 mm dlouhý, korunní lístky jsou obvejčité, 5–7 mm dlouhé, bílé. Plodem je elipsoidní šešulka, 7–15(–25) mm dlouhá.
Ohrožení a ochrana: Druh je zapsán do Červené knihy Ruska, v Arménii je klasifikován jako kriticky ohrožený (CR).
Poznámka: Pozoruhodná horská rostlina, jediný zástupce rodu Pseudovesicaria. Rostlina je anemochorní, podobně jako u některých jiných brukvovitých (např. Crambe tataria) i u této rostliny se celá její nadzemní část po odkvětu odlomí, poté je větrem smýkána po horských svazích, přičemž rozsévá svá semena.
Fotografováno v létě 2002 (Ázerbájdžán, Kavkaz, oblast hory Bazardüzü).