PSIDIUM GUAJAVA L. – kvajáva

Syn.: Guaiava pyriformis Gaertn., Guajava pumila (Vahl) Kuntze, Guajava pyrifera (L.) Kuntze, Myrtus guajava (L.) Kuntze, Psidium angustifolium Lam., Psidium cujavillus Burm. f., Psidium cujavus L., Psidium fragrans Macfad., Psidium guava Griseb., Psidium igatemyense Barb. Rodr., Psidium intermedium Zipp. ex Blume, Psidium pomiferum L., Psidium prostratum O. Berg, Psidium pumilum Vahl, Psidium pyriferum L., Psidium sapidissimum Jacq., Psidium vulgare Rich., Syzygium ellipticum K. Schum. et Lauterb.
Česká jména: kujava jablková (Presl 1846), psidium kvajáva (Mareček 1999)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Psidium guajava

Rozšíření: Pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky a Karibské oblasti, zhruba od Mexika po Peru; dnes jsou však kultury tohoto druhu rozšířeny po subtropech a tropech celého světa a občas zplaňuje.

Ekologie: V ideálním případě vyžaduje teploty 25–30 °C ve vegetačním období a roční úhrn srážek 1000–1600 mm. Rostliny jsou poměrně nenáročné na půdu a snášejí i periodická suchá období.

Psidium guayava

Popis: Větší stálezelený keř nebo malý stromek dorůstající výšky až 10 m, často hustý, bohatě větvený; kmínky a větve mají tenkou hnědou nebo červenohnědou borku. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, kožovité, eliptické, 5–15 cm dlouhé a 4–6 cm široké, trávozelené, na spodní straně poněkud světlejší, s výraznou žlutou žilnatinou, celokrajné, na vrcholu většinou tupé; palisty chybějí. Květy vyrůstají po 1–3 v úžlabí listů, mají asi 5 cm v průměru; kalich je na bázi srostlý a výše nepravidelně rozčleněný na 2–4 cípy; korunní lístky (bývají 4 nebo 5) jsou kopinaté, asi 2 cm dlouhé, čistě bílé; tyčinek je mnoho; gyneceum srůstá ze 4 plodolistů, má spodní semeník, asi 1 cm dlouhou čnělku zakončenou hlavatou bliznou. Plodem je hladká nebo poněkud hrbolatá bobule, na vrcholu s vytrvávajícími kališními lístky, 4–12 cm dlouhá a až 0,5 kg těžká, nedozrálá zelená, za plné zralosti žlutá, s červenou dužninou a početnými malými tvrdými semeny.

Psidium guajava
Psidium guajava

Využití: Pěstuje se jako významná ovocná plodina; z plodů (jsou poněkud náchylné na transport) se především lisuje šťáva, která obsahuje značné množství vitamínů C a A i minerálů. Dužnina je šťavnatá, sladká a příjemně voní po fících, je velmi chutná; v místech pěstování jde o jeden z nejlepších ovocných druhů.

Psidium guajava
Psidium guajava

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antăo, kráter Cova) a 13. 9. 2008 (Réunion, Mare Longue).