Syn.: Chrysanthemum subcorymbosum Schur, Chrysanthemum clusii (Fischer ex Rchb.) Hand.-Mazz., Pyrethrum clusii Fisch. ex Rchb., Tanacetum corymbosum subsp. clusii (Fischer ex Rchb.) Heywood, Tanacetum clusii (Fischer ex Rchb.) Soják
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Pyrethrum clusii

Rozšíření: Karpatsko-východoalpský prvek, rozšířený od slovenských Karpat přes Zakarpatskou Ukrajinu do Rumunska, také v jižních a jihovýchodních Alpách. V ČR se nevyskytuje.

Ekologie: Od nižších poloh montánního stupně až do subalpínského pásma, nalezneme jej nejčastěji na sušších horských loukách, na lesních okrajích i v lesních světlinách. Kvete od června do srpna.

Pyrethrum clusiiTanacetum corymbosum subsp. subcorymbosum

Popis: Vytrvalá bylina, lodyha je 25–90 cm vysoká, řídce olistěná charakteristickými peřenosečnými listy s pilovitým okrajem. Květenství je chocholík složený ze 3–15 úborů, úbory jsou složené z bílých okrajových jazykovitých květů a žlutých středových, dosahují 3–5 cm v průměru, zákrovní listeny jsou sytě černě lemované. Plodem je nažka.

Poznámka: Taxon je velmi podobný nominátnímu poddruhu vratiče chocholičnatého (Tanacetum corymbosum), oproti kterému má však oboustranně lesklé úkrojky listů, sytě černohnědě lemované zákrovní listeny a delší jazykovité květy. Hlavním rozdílem je odlišný počet chromosomů, vratič karpatský je diploidní (2n = 18), vratič chocholičnatý tetraploidní (2n = 36). Oba taxony se v přírodě odlišují zejména ekologicky, vratič karpatský je rostlina horská, vratič chocholičnatý teplomilná.

Pyrethrum clusii
Pyrethrum clusii

Fotografováno dne 16. 6. 2009 (Slovensko, Bukovské vrchy).