Syn.: Chamaemelum corymbosum (L.) E. H. L. Krause, Chrysanthemum corymbosum L., Leucanthemum corymbosum (L.) Godron et Gren., Pyrethrum corymbosum (L.) Scop.
Česká jména: kopretina chocholičnatá (Sloboda 1852, Polívka 1912, Domin et Podpěra 1928), řimbaba chocholičnatá (Danihelka 2012)
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité

Pyrethrum corymbosum

Rozšíření: Téměř celá Evropa, chybí pouze ve Skandinávii a v severní části Ruska. Dále se vyskytuje v Malé Asii a na Kavkaze. Rozlišuje se několik poddruhů. U nás roste zejména v nižších polohách Bílých Karpat, Českém krasu a na Křivoklátsku.

Ekologie: Roste ve světlých lesích, okrajích lesů, křovinatých stráních, skalách. Upřednostňuje sušší zásadité půdy bohaté na živiny. Kvete od června do srpna.

Popis: Vytrvalá, 40–120 cm vysoká bylina. Lodyha je přímá, v horní polovině větvená, hranatá, řídce olistěná. Listy jsou střídavé, dolní dlouze řapíkaté, střední a horní přisedlé, peřenosečné, s 5–7 páry zastřihovaně zubatých úkrojků. Úbory vyrůstají po 3–15 na konci větví, mají 4–5 cm v průměru; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny se střechovitě kryjí. Ligula jazykovitých květů je 1–2 cm dlouhá, bílá, trubkovité květy jsou pěticípé, žluté. Plodem je nažka.

Pyrethrum corymbosumPyrethrum corymbosum
Pyrethrum corymbosumPyrethrum corymbosum

Fotografováno ve dnech 7. 6. 2005 (Česko, Praha, Radotínské údolí) a 11. 6. 2006 (Čechy, Srbsko).