Syn.: Aria betulifolia (Bunge) M. Roem., Malus betulifolia (Bunge) Wenz., Sorbus betulifolia (Bunge) Schauer
Česká jména: hrušeň břízolistá (Mareček 1999)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se v severní a centrální části východní Číny, od provincie Liao-ning na severu až po Če-ťiang a Kuej-čou na jihu.
Ekologie: Roste na otevřených svazích a pláních, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1800 m. Kvete v průběhu dubna.
Popis: Opadavý strom dosahující výšky až okolo 10 m, s letorosty nejprve šedavě plstnatými, později nachově hnědými, olysalými, pokrytými lenticelami. Listy mají řapíky 2–3 cm dlouhé, čepel je podlouhle vejčitá, 4–8 cm dlouhá a 2,5–3,5 cm široká, na bázi klínovitá až zaokrouhlená, po okraji pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, na líci nejprve našedle plstnatá, později olysalá a lesklá, na rubu řídce plstnatá nebo až skoro lysá. Květenství je hroznovité, 10–15květé; listeny jsou opadavé, čárkovité, 5–8 mm dlouhé, po obou stranách plstnaté, zašpičatělé; květy dosahují až 2 cm v průměru, kališní lístky jsou vejčité, asi 3 mm dlouhé, plstnaté, korunní lístky jsou vejčité, 5–8 mm dlouhé, bílé, krátce nehetnaté; tyčinek je 20, čnělky jsou 2 nebo 3. Plody jsou kulovité malvice, které dorůstají nanejvýše 1 cm v průměru, jsou hnědé se světlejšími skvrnkami.
Využití: V Číně je hrušeň břízolistá často vysazována i v zahradách a parcích, používá se jako podnož pro roubování různých kultivarů hrušní.
Fotografováno dne 6. 9. 2022 (Česko, Dendrologická zahrada Průhonice).