RHUS TAITENSIS Guill. – škumpa / sumach

Syn.: Duckera taitensis (Guill.) F. A. Barkley, Rhus retusa Zoll. ex Endl., Rhus rufa Teijsm. et Binn.
Čeleď: Anacardiaceae Lindl. – ledvinovníkovité

Rhus taitensis

Rozšíření: Roste v jihovýchodní Asii a v Oceánii. Areál zahrnuje Filipíny, větší část Indonésie, Novou Guineu, zasahuje i do severní Austrálie, v Oceánii druh roste v Mikronésii, Melanésii a v Polynésii nejdále až ve Společenských ostrovech (z Tahiti byl prvně popsán). Zplanění bylo zaznamenáno na Havajských ostrovech.

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích; na Palau na vyvřelinách, kde je součástí lesních porostů, ale jednotlivé menší stromky lze najít i roztroušené v tamní „savaně“ a v lesních pláštích.

Rhus taitensis

Popis: Strom 10–15(–30) m vysoký; kmen dorůstá průměru 25–70 cm; borka je hnědá až šedohnědá, posléze brázditá, letorosty jsou hladké, krátce rezavě chlupaté, s význačnými lenticelami. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, s (3–)6–7(–10) jařmy; lístky jsou téměř přisedlé, kopinaté, 5–10 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na líci tmavozelené, na rubu výrazně světlejší, s vyniklou střední žilkou a 6–8 páry žilek postranních, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu obvykle tupě špičaté. Květenství jsou bohaté koncové laty až 30 cm dlouhé, s plstnatě chlupatým vřetenem; květy jsou drobné, 5četné; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, pokryté tuhými chlupy; korunní lístky jsou vejčité, 1,8–2,5 mm dlouhé, žlutobílé, řidčeji růžové, řídce chlupaté, záhy opadavé; tyčinek je 5, 1–2,5 mm dlouhých; semeník je svrchní, kulovitý, papilnatý. Plody jsou téměř kulovité, v obrysu ledvinité černé peckovice o průměru 4–5 mm, na povrchu jemně chlupaté.

Využití: Dřevo se zhusta používá k otopu.

Rhus taitensis
Rhus taitensis
Rhus taitensis

Fotografováno dne 22. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Melekeok, jezero Ngardop).