Syn.: Juncus magellanicus Lam., Rostkovia sphaerocarpa Desv., nom. illeg.
Čeleď: Juncaceae Juss. – sítinovité
Rozšíření: Druh s pozoruhodným disjunktním, převážně holantarktickým areálem. Vyskytuje se v Jižní Americe v nejjižnější části Chile a Argentiny (v provinciích Chubut a Santa Cruz), také na Ohňové zemi, Falklandech a Jižní Georgii. Druhá část areálu leží na jihu Jižního ostrova Nového Zélandu, a dále na ostrovech Stewart, Auckland a Campbell. Nedávno ale byl potvrzen také reliktní výskyt v Andách v Ekvádoru.
Ekologie: Roste na březích potůčků a jezer ve vlhkých trávnících, na vlhkých písčinách a skalkách, v rašeliništích. Vystupuje do nadmořské výšky 450 m, na Novém Zélandu kolem 900 m, zatímco ekvádorská lokalita leží ve výšce 3400 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá trávovitá bylina vytvářející plazivé výběžky, dorůstá výšky 7–30 cm; na bázi kvetoucích lodyh se nacházejí 2 bezlisté lodyhy a výše 2 šupinovité listeny. Vyvinuté listy vyrůstají z oddenku, jsou přímé, přibližně tak dlouhé jako lodyha, zaobleně žlábkovité, uvnitř s 2–4 kanálky, na vrcholu pichlavé. Květ je na vrcholu lodyhy jediný; listeny jsou 2, z nichž dolní je 1,8–4 cm dlouhý, takže přesahuje květ, na bázi rozšířený, na vrcholu šídlovitý; okvětních lístků je 6, podlouhlých až kopinatých, 7–8,5 mm dlouhých, lesklých, tmavě červenohnědých, na okraji se světlejším suchomázdřitým lemem, na vrcholu špičatých nebo zašpičatělých; tyčinek je 6, přirostlých k bázi okvětních lístků; semeník je jednopouzdrý. Plodem je jednopouzdrá, krátce válcovitá až vejcovitá tobolka, 6–10 mm dlouhá, na vrcholu hrotitě zúžená v krátký zobánek, za zralosti tmavohnědá až černá; semen je větší počet.
Poznámka: Do rodu Rostkovia se řadí jen dva druhy; kromě tohoto je to ještě Rostkovia tristanensis, endemit ostrova Tristan da Cunha.
Fotografoval Mário Duchoň, dne 15. 1. 2019 (Argentina, Parque nacional Los Glaciares, pod ledovcem Viedma, Refugio Paso del Viento).