Syn.: Dipteracanthus longifolius Stocks, Ruellia leucoderma Lindau, Ruellia longifolia (Stocks) T. Anderson, Ruellia neolongifolius Bennet et Raizada, Ruellia sindica Ghafoor et Heine
Česká jména: dvojačka (Presl 1846)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité
Rozšíření: Vyskytuje se ve východní tropické Africe (od Keni po Etiopii a Somálsko), na jihu Arabského poloostrova (Jemen, Omán) a na jihu Pákistánu.
Ekologie: Roste nejčastěji na vápencových skalách, útesech a v kaňonech vádí.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou vystoupavou až přímou, větvenou, až 70 cm dlouhou, řídce chlupatou, na bázi dřevnatějící. Listy jsou čárkovité, 30–55 mm dlouhé a jen 4–6 mm široké, celokrajné, na vrcholu špičaté, řídce bíle chlupaté. Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů na krátkých stopkách; listence jsou čárkovité až podlouhlé, až 18 mm dlouhé, chlupaté; kališní cípy jsou čárkovité, 6–8 mm dlouhé, řídce chlupaté, koruna je nálevkovitá, světle modrá, trubka je až 12 mm dlouhá, korunní cípy jsou 8–10 mm dlouhé, zaokrouhlené. Plodem je chlupatá tobolka, 15–18 mm dlouhá.
Záměny: V rodu Ruellia není druhů s nápadně úzkými listy zrovna mnoho, velmi dobře známý je především i v zahradách a v městské zeleni v tropech často pěstovaný druh Ruellia simplex. Ten je ale vyšší, prakticky lysý, navíc jeho květy nejsou jednotlivé, nýbrž vykvétají v chudokvětých terminálních květenstvích.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 13. 2. 2023 (Omán, Wadi Ash Shab).