Česká jména: prudil (Presl 1846, Těšitel 1927)
Čeleď: Salvadoraceae Lindl. – prudilovité
Rozšíření: Centrum areálu druhu leží na jihozápadě Madagaskaru, roztroušeně se však objevuje i podél západního pobřeží a na jihu centrální horské plošiny ostrova. Byl zaznamenán také na ostrově Juan de Nova (Îles Éparses) v Mosambickém průlivu a na seychelském atolu Aldabra.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, lemech suchých lesů, na písčinách a dunách, nejhojnější je v pobřežním pásmu.
Popis: Stálezelený keř nebo menší strom, 2–10 m vysoký, s křivolakým kmenem. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, čárkovité až úzce eliptické, velikostně dosti variabilní, až 10 cm dlouhé, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupé nebo hrotité, kožovité, lysé; palisty jsou drobné, opadavé. Květenství je úžlabní, květy vyrůstají v klasech po 3–6 párech či v chudých latách; květy jsou oboupohlavné, čtyřčetné, drobné, bělavé, dosahují průměru jen okolo 3 mm; kalich je zhruba 1,5 mm dlouhý, se 4(–5) cípy, koruna je asi 2 mm dlouhá; tyčinky jsou 4, asi 1 mm dlouhé, čnělka je krátká. Plodem je elipsoidní až kulovitá bobule, zhruba 5 mm dlouhá.
Poznámka: Paleotropická čeleď Salvadoraceae zahrnuje jen tři rody (Azima, Dobera a Salvadora) se zhruba 12 druhy, všechny se vyskytují v Africe, na Madagaskaru a v jižní i jihovýchodní Asii. V rámci zde představovaného rodu je patrně nejznámějším druhem prudil perský (Salvadora persica), který je dobře znám především muslimům, je jim totiž koránem doporučen k čištění zubů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 9. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, ostrůvek Nosy Ve) a 11. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, Saint-Augustin a okolí Grotte de Sarodrano).