DRACAENA FORSKALIANA (Schult. et Schult. f.) Byng et Christenh – dračinec

Syn.: Acyntha abyssinica (N. E. Br.) Chiov., Acyntha elliptica Chiov., Convallaria racemosa Forssk., Sansevieria abyssinica N. E. Br., Sansevieria elliptica (Chiov.) Cufod., Sansevieria forskaliana (Schult. et Schult. f.) Hepper et J. R. I. Wood, Sansevieria guineensis var. angustior Engl., Smilacina forskaliana Schult. et Schult. f.
Česká jména: tenura (Presl 1846, Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae – chřestovité

Sansevieria forskaliana

Rozšíření: Roste v severovýchodní Africe v Keni, Somálsku, Džibutsku, Etiopii a Súdánu, a dále na jihozápadě Arabského poloostrova v Jemenu a Saúdské Arábii. Rod Sansevieria má celkem asi 70 druhů, které jsou rozšířeny v tropické Africe a jižní Asii.

Ekologie: Stínomilná rostlina rostoucí v podrostu křovin a lesíků, na dosti hlubokých, skeletovitých půdách. Provází území se zvýšenými srážkami. Je známa z nadmořských výšek 500–1900 m.

Sansevieria forskaliana

Popis: Bylina vytvářející kolonie, s oddenkem asi 2 cm tlustým. Listy vyrůstají po 2–3(–6) z oddenku, jsou přímé, pevné, zploštělé, protáhle kopinaté, 30–60 cm dlouhé a 4–7,5 cm široké, tmavozelené, na okraji hnědočervené, někdy se žlutavými pruhy, zakončené tuhou, ostrou hnědou špičkou, na průřezu ploché nebo žlábkovité. Květenství vyrůstá také přímo z oddenku, 50–75 cm vysoké, tvoří ho nevětvený hrozen květů; květy jsou sdružené po 4–5, rostou na článkovaných, 3–8 mm dlouhých stopkách, okvětí je trubkovité, krémově bílé, okvětní trubka je 1,5–2,5 cm dlouhá, cípy jsou na konci rozestálé, asi 1–2 cm dlouhé. Plodem je kulovitá bobule asi 1 cm v průměru.

Poznámka: Když byly v poslední době zkoumány příbuzenské vztahy v příbuzenstvu rodu Dracaena, molekulárně-biologické metody ukázaly, že neobstojí ani rozlišovaný rod Pleomele, ale překvapivě ani rod Sansevieria (Lu et Morden 2014). Tradičně byl tento rod rozlišován na základě bylinného vzhledu a přítomnosti oddenku, a naopak absence tvorby dřevnatých kmínků – jenže se zdá, že je to poměrně mladá vývojová adaptace. To je důvodem skutečnosti, že se v nejnovějších dílech setkáváme s tím, že tradiční „tchýniny jazyky“ jsou inkludovány mezi dračince.

Dracaena forskalianaDracaena forskaliana
Dracaena forskaliana

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, wádí Ridžáf).

Literatura:
Lu P.-L. et Morden C. W. (2014): Phylogenetic relationships among dracaenoid genera (Asparagaceae: Nolinoideae) inferred from chloroplast DNA loci. In: Systematic Botany 39: 90–104.