Syn.: Asparagus draco L., Palma draco (L.) Mill., Draco draco (L.) Linding., Yucca draco (L.) Carrière
Česká jména: dračinec obrovitý (Presl 1846), dračinec obecný, dracéna (Mareček 1996)
Čeleď: Asparagaceae Juss. – chřestovité; Dracaenaceae R. A. Salisbury
Dracaena draco
Rozšíření: Endemit ostrovů Makaronésie (Kapverdské a Kanárské ostrovy, Madeira, na Azorských ostrovech je nepůvodní), pěstuje se v řadě subtropických oblastí světa.
Ekologie: Roste na strmých skalách a skalnatých útesech, v pásmu od pobřeží až do 600 m n. m. Často je pěstován v kultuře, snad nejznámějším jedincem tohoto druhu je několik set let starý exemplář ze severotenerifské obce Icod de los Vinos (Drago Milenario de Icod de los Vinos, Icod Dragon Tree).
Dracaena draco
Popis: Strom, až 15 m vysoký, kmen většinou tlustý, šedý, větvený někdy keřovitě už v dolní části, ale většinou až ve větší výšce, listy stálezelené, mečovité, 50–60 cm dlouhé, ploché, ohebné, květy v latě, 6četné, zelenobílé, vytvářejí se až u starších rostlin (po 8–11 letech), kvetení se opakuje zhruba po každých 15 letech, po odkvětu dojde k rozvětvení dřeviny, které časem vytváří charakteristický deštníkovitý tvar koruny. Nejstatnější exempláře dosahují stáří zhruba 150 let (nejstarší asi 400 let).
Využití: Pryskyřice tohoto stromu, která se barví do červena, je známým léčivým prostředkem (tzv. „dračí krev“). Využívala se při léčbě poruch gastro-intestinálního traktu, dnes se přidává také do zubních past. Ve středověku ji vyhledávali i alchymisté. Používá se také jako barvivo, například do laku, a to i v houslařství. Na Kanárských ostrovech se můžeme setkat i s „dračí krví“ v podobě likéru.
Ohrožení a ochrana: I když se v Makaronésii můžeme setkat s dračincem v umělých parkových a zahradních výsadbách poměrně často, na přírodních stanovištích je druh dnes již velmi vzácný. Na Kanárských ostrovech se například vyskytuje pouze na ostrovech Tenerife a Gran Canaria, na La Palma a La Gomera už zřejmě z původních lokalit zcela vymizel. Ve španělské Červené knize je zařazen mezi silně ohrožené druhy (EN), je zde také chráněn zákonem.
Dracaena dracoDracaena draco
Dracaena draco
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 31. 3. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Anaga, Chamorga) a Lucie Vančurová, dne 11. 3. 2013 (Tenerife, Icod de los Vinos).