SANTALUM FREYCINETIANUM var. PYRULARIUM (A. Gray) L. Stemmermann – santal

Syn.: Santalum pyrularium var. sphaerolithos Skottsb., Santalum pyrularium A. Gray, Santalum majus H. St. John, Santalum involutum H. St. John
Česká jména: zandal (Veleslavín 1598), santal (Presl 1846)
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité

Santalum freycinetianum var. pyrularium

Rozšíření: Druh Santalum freycinetianum je domácí na všech hlavních Havajských ostrovech s výjimkou Hawaii. V tomto areálu jsou rozlišovány tři variety – nominátní S. freycinetianum var. freycinetianum roste na ostrovech Oahu a Molokai, S. f. var. lanaiense na Lanai a Maui, námi představovaná S. f. var. pyrularium se vyskytuje na ostrově Kauai.

Ekologie: Nejčastěji roste na hřebenech a svazích v nadmořských výškách 250–950 m, ve vlhkých lesích s ročním úhrnem srážek 500–3800 mm. Jako ostatní taxony rodu Santalum je kořenovým poloparazitem, který čerpá některé živiny z hostitelské rostliny. Hostiteli jsou především Acacia koa, Acacia koaia a Dodonaea viscosa.

Santalum freycinetianum var. pyrularium

Popis: Druh je variabilní ve vzrůstu, může růst jako 1 m vysoký keř, i jako až 25 m vysoký strom – ale je obvykle mnohem menší. Tato stálezelená relativně pomalu rostoucí dřevina má tenké, často svěšené větve. Listy jsou šedozelené, kožovité, čepele eliptické, celokrajné, 4–12 cm dlouhé, mladé listy jsou často fialově nebo oranžově naběhlé. Květy rostou v terminálních nebo úžlabních vrcholících, jsou slabě vonné, zvonkovité se 4 rozevřenými trojúhelníkovými cípy, 6–15 mm dlouhé, mají průměr asi 0,5 cm. Poupata jsou nažloutlá až červená, otevřené květy vně zelenožluté až tmavě červené, při otevření je vnitřek květů bílý nebo nažloutlý, postupně se zbarví až do tmavě červené. Plody jsou dužnaté oválné peckovice s výrazným kroužkem na vrcholu, 1–1,7 cm dlouhé, ve zralosti fialově červené až černé, obsahují jedno semeno.

Využití: Žlutohnědé tvrdé dřevo má jemnou texturu a vysoký obsah aromatických silic, jeho vůně vydrží po léta. Dřevo bylo žádáno v truhlářství a řezbářství. Destilací čerstvého dřeva se získává olej pro použití v parfémech a jako složka kadidla a léků. Původní Havajci používali prášek ze dřeva jako parfém a do směsí užívaných k léčbě sexuálně přenosných nemocí, listy a kůru proti lupům a vším.
Santalové dřevo bylo velmi ceněno v Egyptě, Indii, Číně a dalších zemích. V Indii má po tisíce let významnou roli v hinduistickém náboženství. Podmanivá vůně santalového dřeva se stala příčinou dramatického úbytku těchto stromů i na Havajských ostrovech. Na konci 18. století se stalo velmi žádané santalové dřevo dovážené z Indie vzácnějším, dnes je dokonce tehdy těžený druh Santalum album ohroženým druhem. Čínští a američtí obchodníci zaměřili pozornost na havajské druhy rodu Santalum. Od 1790 se souhlasem krále Kamehameha I. byly stromy těženy ve velkém. Tisíce Havajců musely opustit zemědělství a těžit santalové dřevo. Důsledky byly ničivé. Mnoho lidí zemřelo na následky podvýživy, vyčerpání a nemocí z chladného počasí. Nastal jeden z nejhorších hladomorů v historii Havajských ostrovů. V polovině 30. let 19. stol. byly zdroje santalového dřeva téměř vyčerpány. V roce 1839 král Kamehameha III. s obchodem skončil. Naštěstí se populace druhů Santalum na ostrovech zotavila a i když není tak velká jako v minulosti, je možné druhy Santalum poměrně často vidět v jejich přirozeném prostředí, ač velké stromy je stále těžké najít.

Santalum freycinetianum var. pyrularium
Santalum freycinetianum var. pyrularium
Santalum freycinetianum var. pyrularium
Santalum freycinetianum var. pyrularium

Fotografováno dne 11. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, ostrov Kauai, Waimea Canyon).