Syn.: Saponaria depressa Biv.
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Nevelký ostrůvkovitý areál nominátního poddruhu, který je zachycen i na našich snímcích, se rozkládá ve Středozemí, kde se vyskytuje na Sicílii na Etně a velmi omezeně i v pohoří Madonie, izolovaně ještě v Alžírsku. Nejistý je výskyt na Sardinii. Na Balkáně se vyskytují další dva velmi podobné poddruhy.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na otevřených kamenitých místech, především na čediči, ale i na vápenci. Nesnáší konkurenci agresivnějších rostlin. Lokality leží v nadmořské výšce od 700 do 2000 m.
Popis: Drobná vytrvalá bylina, tvoří husté, k zemi přitisklé polštářky; hustě olistěné lodyhy dorůstají výšky 10(–15) cm, v dospělosti jsou lepkavé. Listy jsou vstřícné, přízemní jsou kopisťovité, 2–3,5 cm dlouhé a 4–7 mm široké, sivé, jednožilné, celokrajné, na okraji drsné; lodyžní listy jsou drobnější. Květenství je chudokvětý stažený vidlan; květní stopky jsou 0,5–1 cm dlouhé; kalich je válcovitý, 2,2–2,5 cm dlouhý, nápadně růžový, s krátkými zašpičatělými zuby; korunní lístky jsou nehetnaté, růžové, jejich čepel je asi 0,5 cm dlouhá, většinou do poloviny rozeklaná na 2 laloky; tyčinek je 10; blizny jsou 2. Plodem je tobolka.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 23. a 26. 9. 2016 (Itálie, Sicílie, Polizzi Generosa, Vallone Madonna degli Angeli a svahy Etny nad městečkem Nicolosi).