Syn.: Caesalpinia parahyba (Vell.) Allem., Cassia parahyba Vell., Schizolobium excelsum Vogel, Schizolobium glutinosum Tul., Schizolobium kellermanii Pittier, Schizolobium parahybum (Vell.) S. F. Blake, orth var.
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Areál se táhne od jihu Mexika přes Belize, Nikaraguu a Panamu až po Venezuelu, Brazílii (Amazônia, Mata Atlântica), Peru a Bolívii. Vysazuje se jako okrasná dřevina i v jiných tropických oblastech světa. Pravděpodobně se jedná o monotypický rod, kromě variety nominátní bývá ještě rozlišována varieta S. parahyba var. amazonicum. Někdy je však tento taxon klasifikován na úrovni samostatného druhu.
Ekologie: Roste ve vlhkých i suchých smíšených lesích, v jihoamerické savanové vegetaci, vystupuje do nadmořských výšek okolo 900 m. Kvete v období sucha, po opadu listů.
Popis: Strom, 25–30 m vysoký, s kmenem dosahujícím v průměru až 50 cm (i více). Borka je zelenošedá, koruna rozložitá. Listy jsou 2krát zpeřené, velmi velké, i u mladých stromů až 1 m dlouhé, řapíky jsou silné, až 10 cm dlouhé, lysé nebo poněkud lepkavé; lístky 2. řádu v 15–20 jařmech (i početnější), podlouhlé nebo úzce eliptické, 1,5–3 cm dlouhé, 4–7 mm široké, na obou koncích zaokrouhlené, na líci tmavší a skoro lysé, na rubu světlejší a přitiskle chlupaté. Květenství je mohutné, latnaté; listeny jsou kopinaté, asi 2 mm dlouhé; květní stopky jsou až 1 cm dlouhé. Květy jsou žluté; kališní trubka je trubkovitá, 2–3 mm dlouhá, kališní cípy jsou vejčité až eliptické, asi 6 mm dlouhé a 3 mm široké, chlupaté; korunní lístky jsou obvejčité až kopisťovité, téměř 2 cm dlouhé; tyčinek je 10, jsou skoro stejně dlouhé jako korunní lístky. Lusky jsou asi 10 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, lysé.
Využití: Dřevo tohoto stromu se používá k výrobě přepravek, beden a buničiny.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 27. 2. 2015 (Belize, Blue Hole National Park).