Syn.: Petrosedum rupestre subsp. montanum (Songeon et E. P. Perrier) Velayos, Sedum montanum Songeon et E. P. Perrier, Sedum ochroleucum subsp. montanum (Songeon et E. P. Perrier) D. A. Webb
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Roste ve východní části Pyrenejí (na španělské i francouzské straně) a v Západních Alpách ve Francii, Švýcarsku a severní Itálii. Často se pěstuje a v řadě dalších středoevropských zemích (ale i v Severní Americe) zplaňuje.
K tomuto druhu se zřejmě vztahuje naprostá většina údajů o výskytu Petrosedum erectum od nás, jakož i mnoho nálezů Petroseum reflexum (resp. P. rupestre) na druhotných stanovištích. Jistotně k němu patří výskyt u Velkého Kamence na východním Slovensku, publikovaný pod jménem Sedum rupestre.
Ekologie: V přírodě roste na suchých výslunných stanovištích, na skalkách a mělkých půdách, povětšinou na kyselém podkladu. V druhotné části areálu roste na kamenitých stráních, korunách zdí, na mezích, ale i na tělesech silnic a železnic.
Popis: Vytrvalá sukulentní bylina s poléhavými až vystoupavými, hustě olistěnými lodyhami; květonosné vyrůstají do výšky 10–25(–40) cm. Listy jsou husté, střídavé, válcovité, 0,5–2 cm dlouhé, často srpovitě zahnuté, sivozelené, na vrcholu s ostrou špičkou. Květenství tvoří většinou 5 okoličnatě uspořádaných vijanů; květní stopky jsou 0,5–1,5 cm dlouhé; květy jsou většinou 6(–7)četné; kališní lístky jsou 4–7 mm dlouhé a mají trojúhelníkovité žláznaté cípy; korunní lístky jsou volné, hvězdovitě rozestálé, 6,5–10 mm dlouhé, sytě žluté; tyčinky jsou ve 2 kruzích, s lysými nitkami; plodolistů je v počtu květních částí, jsou na bázi krátce srostlé, válcovité, blanité. Plody jsou 5,5–6 mm dlouhé přímé měchýřky.
Záměny: Velmi podobný, rovněž pěstovaný a zplaňující rozchodník Petrosedum thartii se liší především kratšími, rovněž žláznatými kalichy a papilnatými tyčinkami; Petrosedum erectum má kalichy lysé, bez žlázek. Další podobný druh Petrosedum reflexum se vyskytuje na přirozených stanovištích a má vždy květenství před rozkvětem nicí; zřejmě se téměř nepěstuje.
Poznámka: K rodu Petrosedum je v současnosti řazeno 14 druhů a kříženců (POWO 2021), které pocházejí ze Středozemí a střední Evropy. Poslední molekulárně biologické výzkumy ukazují, že tento rod je zřejmě bližší netřeskům (Sempervivum), než rozchodníkům (Sedum), na což poukazuje např. stavba květního lůžka a semeníků.
Druhy rodu Petrosedum vznikaly často hybridizací a mnohdy jde o vysoké polyploidy; naproti tomu P. montanum je zřejmě jedním ze „základních“ typů s diploidním nebo tetraploidním karyotypem. K hybridogenním rozchodníkům se zřejmě vztahuje – podle nepříliš šťastně dodatečně vybrané, fragmentární typové položky – i linnejské jméno Sedum rupestre, jehož interpretace je tím pádem velmi problematická.
Fotografoval Ladislav Hoskovec, ve dnech 24. 5. 2008, 6. 7. a 21. 7. 2013 (Česko, Morava, Vrbice).