SEDUM ACRE L. – rozchodník ostrý / rozchodník prudký

České jména: rozhodník ostrý (Presl 1819), rozhodníček ostrý (Opiz 1852), rozchodník prudký (Dostál 1950), rozchodník ostrý (Kubát 2002)
Slovenská jména: rozchodník prudký (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité

Sedum acre

Rozšíření: Evropa, severní Afrika, západní Asie, zavlečen do Severní i Jižní Ameriky, u nás je na skalnatých stanovištích hojný téměř na celém území, často zplanělý.

Ekologie: Roste na suchých a slunných, povětšině skalnatých stanovištích, také na starých zdech, střechách, na náspech a při okrajích cest. Kvete od května do června.

Sedum acre

Popis: Vytrvalá bylina rostoucí v hustých trsech. Lodyhy jsou tenké, plazivé, kořenující, nekvetoucí prýty jsou válcovité, krátké, střechovitě olistěné, květonosné přímé, 5–12 cm vysoké. Listy jsou dužnaté, střídavé, vejcovité až kuželovité, 3–5 mm dlouhé, po odumření bělavé. Květy rostou v koncových 3–5květých vijanech, korunní lístky jsou 6–7 mm dlouhé, rozestálé, špičaté, žluté. Plody jsou měchýřky. Druh je velice proměnlivý, rozdíly jsou patrné ve tvaru listů i vzhledu trsů.

Využití: Často je pěstován i v kultuře jako houževnatá skalnička. V minulosti byl používán také jako léčivka.

Poznámka: K rodu Sedum je v současnosti řazeno 457 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v mírných a subtropických oblastech obou zemských polokoulí, zasahují však i do hor tropického pásma.

Sedum acre
Sedum acre
Sedum acre
Sedum acre
Sedum acre

Fotografováno ve dnech 2. 5. a 5. 6. 2003 (Česko, Brno, Stránská skála) a 4. 6. 2017 (Vrbice).