Syn.: Calvaria marginata (Decne. ex Webb) Dubard, Sapota marginata Decne. ex Webb, Sideroxylon mirmulano var. edulis A. Chev., Sideroxylon mirmulano var. marginata (Decne. ex Webb) A. Chev.
Čeleď: Sapotaceae Juss. – zapotovité
Rozšíření: Endemit Kapverd, v současné době roste jen na vyšších západních ostrovech (Santo Antão, São Vicente, São Nicolau, Santiago, Fogo a Brava). Z ostrova Boavista existují jen velmi staré údaje. Na všech ostrovech je nyní velmi vzácný.
Ekologie: Vyskytuje se na skalnatých místech, v roklinách, většina jedinců roste na nepřístupných místech v nadmořské výšce 100–1000(–1350) m.
Popis: Menší stálezelený stromek, dorůstá výšky 1–5(–12) m; borka je červenohnědá až šedavá, mladé větvičky jsou často v mládí vlnatě chlupaté; při poranění mléčí. Listy jsou střídavé, eliptické až obvejčité, (4–)5–10,5(–15) cm dlouhé a (3–)3,5–6,5(–9) cm široké, na okraji slabě podvinuté, na líci leskle tmavozelené, lysé, na rubu světlejší, v mládí většinou pýřité; řapík 0,7–1,8(–3) mm dlouhý. Květy vyrůstají obvykle ve svazečcích, jsou 5četné; kališní lístky jsou na bázi srostlé, 2–4,5 mm dlouhé, zelenavé, s úzkým blanitým okrajem; korunní lístky jsou rovněž na bázi srostlé, 4–5 mm dlouhé, červené nebo bělavé, cípy jsou ven vyhnuté; vnější kruh tyčinek přeměněn na staminodia, vnitřní tyčinky jsou funkční; semeník je svrchní. Plodem je elipsoidní, 0,7–1,5 cm dlouhá, ve zralosti černohnědá peckovice.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu Kapverdských ostrovů (1995) je hodnocen jako ohrožený, ve skutečnosti přežívá jen nevelký počet jedinců.
Poznámka: Tropická čeleď Sapotaceae zasahuje do Makaronésie třemi blízce příbuznými druhy. Na Kanárských ostrovech je to Sideroxylon canariense, na Madeiře Sideroxylon mirmulans. Všechny 3 druhy jsou v současnosti vysoce ohrožené. V Maroku roste další zástupce této čeledi, endemická Argania spinosa.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 2. a 3. 11. 2006 (Kapverdy, Santo Antão: Ponta da Sol a Vale do Paul).