SISYMBRIUM AUSTRIACUM Jacq. – hulevník rakouský / huľavník rakúsky

Syn.: Erysimum pyrenaicum (L.) Vill., Hesperis berteroana (Phil.) Kuntze, Hesperis pyrenaica (L.) Kuntze, Phryne multisiliquosa Bubani, Raphanus pyrenaicus (L.) Crantz, Sinapis pyrenaica L., Sisymbrium acutangulum DC., Sisymbrium austriacum subsp. erysimifolium (Pourr.) Rouy et Foucaud, Sisymbrium austriacum subsp. villarsii (Jord.) Rouy et Foucaud, Sisymbrium berteroanum Phil., Sisymbrium eckartsbergense Willd., Sisymbrium erysimifolium Pourr., Sisymbrium multisiliquosum Hoffm., Sisymbrium tillieri Willd., Sisymbrium villarsii Jord.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Sisymbrium austriacum

Rozšíření: Druh je původní pravděpodobně v jihozápadní Evropě a na jihozápadě střední Evropy, v oblasti od Portugalska po Chorvatsko, na sever zasahuje až do Německa (k řece Mosele a do Durynska) a na Slovensko. Odtud druhotně rozšířený do Nizozemska, Británie a snad i na Ukrajinu, v minulosti byl několikrát doložen jako přechodně zavlečený i v ČR (Vsetín, Praha, Jablonné v Podještědí). V areálu se rozlišují čtyři poddruhy.

Ekologie: Roste na skalnatých svazích, na okrajích vodních toků, na mořských útesech a na ruderálních plochách, v nadmořské výšce (0–)700–2100 m. Kvete v dubnu až srpnu.

Sisymbrium austriacum

Popis: Dvouletá nebo krátkověce vytrvalá bylina, dorůstá výšky 30–60(–100) cm. Lodyhy jsou v horní části větvené, větve přímé nebo odstálé, lysé nebo v horní části chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, horní až přisedlé, lysé; bazální a dolní listy jsou lyrovitě peřenodílné, až 12 cm dlouhé, koncový úkrojek trojúhelníkový, postranní úkrojky 1–4, víceméně střídavé; horní listy s protáhlým koncovým úkrojkem a s protáhlými postranními úkrojky. Květenstvím je hroznovité, až 120květé; kališní lístky jsou přímé, vejčité až kopinaté, asi 4 mm dlouhé, vnější kratičce kápovité; korunní lístky žluté, úzce obvejčité až obkopinaté, 5–8 mm dlouhé, na vrcholu okrouhlé, plodní stopky z části rovné, obloukovitě zakřivené a dovnitř zahnuté. Plodem jsou oblé šešule, 15–25 mm dlouhé a asi 1 mm široké, pýřité.

Ohrožení a ochrana: Nominátní poddruh se na Slovensku vyskytuje jen ve Velké Fatře, je zde hodnocen jako relikt doby většího odlesnění tohoto horstva a klasifikován z hlediska ohrožení jako druh zranitelný (VU), je zde i chráněn zákonem (§).

Sisymbrium austriacum
Sisymbrium austriacum
Sisymbrium austriacum

Fotografováno dne 13. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici).