SPILOXENE CAPENSIS (L.) Garside

Syn.: Amaryllis capensis L., Fabricia stellata Thunb., Hypoxis caerulescens DC., Hypoxis capensis (L.) Vines et Druce, Hypoxis capensis (L.) Geerinck, nom. inval., Hypoxis elata Schult. et Schult. f., Hypoxis elegans (Pers.) Poir., Hypoxis gawleri Baker, Hypoxis pavonina Salisb., nom. inval., Hypoxis stellata (Thunb.) L. f., Hypoxis tabularis Eckl., nom. inval., Hypoxis tridentata DC., Ianthe linearis Salisb., nom. inval., Ianthe stellata (Thunb.) F. N. Williams, Spiloxene pavonina Salisb., nom. inval., Spiloxene stellata (Thunb.) Salisb., nom. inval.
Čeleď: Hypoxidaceae R. Br. – tvrzňovité
Spiloxene capensis
Rozšíření: Areál se prostírá v nejjižnějším cípu Afriky v jihoafrické provincii Western Cape, nepatrně přesahuje i do provincií Northern a Eastern Cape. Do rodu se řadí asi 25 druhů, s vazbou na květennou říši Capensis a přilehlou oblast Karoo-Namib.
Ekologie: Roste ve formacích fynbos nebo renosterveld, na místech, která jsou zjara vlhká až podmáčená a během léta vysýchají. Vystupuje až do nadmořské výšky 1800 m. Květy se otvírají v průběhu dne na velmi krátkou dobu, často jen na 4 hodiny kolem poledne.
Spiloxene capensis
Popis: Hlíznatá bylina vysoká 10–35 cm; hlízka je krytá blanitým obalem, každoročně je nahrazována novou. Z hlízky vyrůstá 2–8 listů, které jsou kýlovité, 3–15 mm široké, na průřezu mají tvar V a na okraji s mikroskopickými zoubky. Lodyha nese listu podobný listen s pochvou a jediný květ; květ je 6četný, dosti velký, hvězdovitý, 3–7 cm v průměru, bílý nebo žlutý, řidčeji i růžový; okvětní lístky jsou nesrostlé, podlouhlé, na vnější straně s tmavším proužkem nebo celé tmavě červenohnědé, na vnitřní straně velmi často na bázi s tmavočervenými nebo černými matnými značkami, a navíc někdy s dalšími značkami měňavě zbarvenými, lesklými, modrými nebo zelenkavými, někdy značky mohou zcela chybět; tyčinek je 6, s krátkou nitkou a dlouhými prašníky; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty a semeník je spodní. Plodem je trojpouzdrá kyjovitá tobolka s více semeny.
Poznámka: Překvapivá proměnlivost druhu v barvě květů se často udržuje i v rámci jedné populace: má zejména význam pro lákání opylovačů, kteří preferují různé barvy a odlišnou signalizaci. Tato strategie zvyšuje úspěšnost opylovacího procesu. Květy bez signalizace jsou opylovány především včelami, zatímco květy se značkami vyhledávají především chroustci ze skupiny Hopliinae.
Spiloxene capensis
Spiloxene capensis
Spiloxene capensis
Spiloxene capensis
Spiloxene capensis
Spiloxene capensis
Spiloxene capensis
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. a 22.–25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: více lokalit).