Syn.: Betonica graeca Boiss. et Spruner, Betonica graeca subsp. scardica (Griseb.) Nyman, Stachys scardica (Griseb.) Hayek
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Roste na Balkáně, zaznamenán byl v Srbsku, Černé Hoře, Kosovu, Albánii, Makedonii, Řecku a Bulharsku.
Ekologie: Stanovištěm jsou suché horské subalpinské trávníky a světliny na křovinatých svazích, případně i borové lesy; preferuje hadce, méně často roste i na vápenci nebo jiných podkladech. Lokality leží v nadmořské výšce 900–2100 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina; lodyhy jsou přímé, 30–60 cm vysoké, v horní části pokryté hvězdovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, horní až přisedlé, vejčitě kopinaté až kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 2–4 cm široké, na líci zelené, zejména na rubu od hvězdovitých chlupů šedozelené, na bázi mělce srdčité až uťaté, na okraji vroubkované nebo pilovité. Až 12 cm dlouhé květenství tvoří oddálené mnohokvěté lichopřesleny; listece pod květy dosahují délky kališní trubky; kalich je souměrný, 9–15 mm dlouhý, cípy jsou dlouhé asi jako trubka; koruna je pyskatá, 1,5–1,8 cm dlouhá, bělavá nebo narůžovělá, horní pysk je 5–8 mm dlouhý, celokrajný; tyčinky jsou 4, s nachovými prašníky; bliznové laloky jsou poněkud nestejné. Plody jsou čtveřice podlouhlých tvrdek.
Fotografováno dne 11. 6. 2015 (Srbsko, Kopaonik, Šipačina).