Syn.: Effusiella immersa (Linden et Rchb. f.) Luer, Humboltia immersa (Linden et Rchb. f.) Kuntze, Humboltia krameriana (Rchb. f.) Kuntze, Pleurothallis calerae Schltr., Pleurothallis immersa Linden et Rchb. f., Pleurothallis krameriana Rchb. f., Pleurothallis lasiosepala Schltr., Specklinia immersa (Linden et Rchb. f.) Luer
Čeleď: Orchidaceae Juss. – vstavačovité
Stelis immersa
Rozšíření: Spíše větší areál se rozkládá ve Střední Americe od jižního Mexika po Panamu, a dále v Jižní Americe v Kolumbii a Venezuele.
Ekologie: Epifyt, roste v tropických deštných nebo mlžných lesích, na severozápadě areálu i v otevřených horských duboborových porostech, v nadmořské výšce 600–1600 m.
Popis: Drobnější přímá trsnatá bylina; lodyha je 1,5–4 cm vysoká. Listy jsou obvejčité, 7–15 cm dlouhé a 3–4,5 cm široké, na bázi zúžené do nevýrazného řapíku. Květenství je dvouřadý mnohokvětý hrozen až 20 cm dlouhý; vřeteno květenství je křivolaké, květní stopky jsou dlouhé 5–6 mm, esovitě prohnuté; vnější hřbetní okvětní lístek je kopinatý, 8–14 mm dlouhý a 2,5–5 mm široký, žlutooranžový nebo hnědavý, prohnutý, 3žilný, uvnitř chlupatý, zbylé dva vnější okvětní lístky srůstají ve vydutý, vejčitě kopinatý, 10–11 mm dlouhý a 5–6 mm široký, podobně zbarvený útvar, na konci dvouzubý; vnitřní okvětní lístky jsou kopisťovité, 3–5 mm dlouhé a 3–4,5 mm široké, vně žláznaté; pysk je obvejčitě střelovitý, 4–4,5 mm dlouhý a 1,7–2 mm široký, prohnutý, na okraji zvednutý; sloupek je krátký, úzce křídlatý. Plody jsou elipsoidní, asi 2 mm dlouhé tobolky.
Ohrožení a ochrana: Druh chrání úmluvou CITES o obchodu s přírodninami.
Stelis immersa
Stelis immersa
Stelis immersa
Stelis immersa
Stelis immersa
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 2. 3. 2009 (Kostarika, Jardin Botanico Lankester, v kultuře).