SYZYGIUM BLEESERI (O. Schwarz) Byng et Christenh. – hřebíčkovec Bleeserův

Syn.: Eugenia bleeseri Schwarz, Eugenia stokesii C. A. Gardner, Syzygium eucalyptoides subsp. bleeseri (O. Schwarz) B. Hyland
Česká jména: kryškovec (Presl 1846, Mareček 2001), hřebíčkovec (Skalická et al. 2012)
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Syzygium bleeseri

Rozšíření: Severoaustralský druh s areálem sahajícím od západoaustralského regionu Kimberley přes region Victoria Bonaparte až po Arnhemskou zemi v Top Endu Severního teritoria.

Ekologie: Roste v blahovičníkových porostech, v křovinaté vegetaci, která je v pravidelných intervalech spalována požáry, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 150 m. Kvete od července do listopadu.

Syzygium bleeseri

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky okolo 10 m, s klonálními výhony kvetoucími a plodícími při vzrůstu menším než 1 m. Listy jsou řapíkaté, kopinaté až skoro okrouhlé, 4–13(–15) cm dlouhé a 3–10(–16) cm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené, klínovité nebo uťaté, celokrajné, na vrcholu tupé nebo špičaté, s 8–17 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální, vrcholičnaté, květy jsou 4četné, stopkaté, češule je až 7 mm dlouhá, kališní cípy jsou nestejné, zaokrouhlené, korunní lístky jsou okrouhlé, dosahují až 13 mm v průměru; tyčinky jsou početné, nitky vnějších jsou 11–20 mm dlouhé, čnělka je 12–24 mm dlouhá. Plody jsou kulovité, dužnaté, dosahují v průměru až 40 mm, jsou bělavé, bílé až načervenalé, nevýrazně žebernaté.

Využití: Plody jsou jedlé, avšak nevyhledávané.

Poznámka: V australské literatuře bývá dosud běžně uváděn jako poddruh druhu Syzygium eucalyptoides, což je dřevina poměrně odlišná, s listy zřetelně užšími, eliptickými, 7–18,5 cm dlouhými a nanejvýše 2,4 cm širokými.
Florenz August Karl Bleeser (1871–1942), po němž je tento druh pojmenován, byl australský poštmistr a významný sběratel rostlin. Působil především v okolí Darwinu.

Syzygium bleeseri
Syzygium bleeseri
Syzygium bleeseri

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).