Syn.: Barbacenia elegans (Balf.) Pax, Hypoxis barbacenioides Harv. ex Baker, Talbotiopsis elegans (Balf.) L. B. Sm., Vellozia elegans (Balf.) Talbot ex Hook. f., Vellozia talbotii Balf., Xerophyta elegans (Balf.) Baker, Xerophyta minuta Baker
Čeleď: Velloziaceae J. Agardh
Talbotia elegans
Rozšíření: Druh východní části Jihoafrické republiky, vyskytuje se v provinciích KwaZulu-Natal a Mpumalanga, především v podhůří Dračích hor.
Ekologie: Roste na přistíněných skalách, na březích vodních toků, při okrajích vodopádů, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Ve své domovině kvete od prosince do března.
Talbotia elegans
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s lodyhou poléhavou, 10–30 cm dlouhou, na bázi dřevnatou. Listy jsou nahloučené na konci lodyhy, jsou úzce kopinaté, až 13 cm dlouhé a asi 1,5 cm široké, kožovité, v horní části pilovité, na vrcholu špičaté, lysé. Květy jsou dlouze stopkaté, 6četné, dosahují až 3,8 cm v průměru, okvětí je na bázi srostlé, vnější cípy jsou kopinaté, vnitřní vejčité, bílé až nazelenalé nebo nachově naběhlé; tyčinek je 6. Plodem je tobolka.
Poznámka: Rod Talbotia je monotypický, jeho zde představovaný jediný zástupce bývá někdy částí literatury přiřazován k blízce příbuznému rodu Xerophyta (jako Xerophyta elegans).
Talbotia elegans
Talbotia elegans
Talbotia elegans
Talbotia elegans
Fotografováno dne 26. 7. 2018 (Německo, Berlín, Botanischer Garten und Botanisches Museum Berlin).