Tamarind indický u Wádí Darbat; Omán

Tamarind indický u ománského Taqahu

Tamarindus indica, tamarind indický (Fabaceae)

Nedaleko jihoománského městečka Taqah, které leží na pobřeží Arabského moře v guvernorátu Dhofar, se vyprahlou krajinou proplétá Wádí Darbat. Na konci příjezdové komunikace do této oblasti roste zhruba 30 metrů vysoký památný tamarind indický (Tamarindus indica), jemuž místní přisuzují úctyhodné tisícileté stáří. Podle jiných zdrojů je to však strom podstatně mladší, snad zhruba jen 300 let starý. Na podzim, kdy tuto část Ománu zavlaží monzunové deště a vše se zazelená, je toto místo doslova v obležení výletníků. Ománci se pod tamarindy scházejí během festivalu Eidů, svateb a dalších slavnostních příležitostí, aby slavili, pojídali lahodná jídla a popíjeli kávu.

Ománci byli zdatní mořeplavci, podnikali cesty k africkému pobřeží a do Asie. Z plaveb s sebou přiváželi cizokrajné zboží, koření i zámořské dřeviny, které pak sázeli na důležitých křižovatkách nebo u chrámů.
Dřevo tamarindu je tvrdé a Ománci jej používali odedávna na stavbu domů, na střechy, trámy a podlahy. V dávných dobách se vyráběl z dřeva této dřeviny dokonce postroj pro velbloudy, který měl jezdce chránit proti pádu. Velmi ceněné vždy byly také plody, ze šťávy s výraznou kyselou chutí se připravují také zálivky do salátu nebo omáčky ke grilovanému masu. Výborná je tamarindová šťáva. Pro své léčivé účinky je dodnes využíván i v tradiční medicíně.

Tamarind indický u ománského Taqahu
Tamarind indický u ománského Taqahu
Tamarind indický u ománského Taqahu
Tamarind indický u ománského Taqahu

Fotografováno dne 17. 1. 2023.