TEPHROSERIS CAPITATA (Wahlenb.) Griseb. et Schenk – pastarček hlavatý / popolavec hlavatý

Syn.: Cineraria capitata Wahlenb., Senecio capitatus (Wahlenb.) Steud., Senecio integrifolius subsp. capitatus (Wahlenb.) Cufod., Tephroseris capitatus (Wahlenb.) Holub, Tephroseris integrifolia subsp. capitata (Wahlenb.) B. Nord., Senecio aurantiacus subsp. tomentosus (DC.) Domin non Schinz et Thell.
Česká jména: stařinec hlavatý (Dostál 1989), pastarček, starček (Slavík et Štěpánková 2004)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Tephroseris capitata

Rozšíření: Hory jižní a střední Evropy – Pyreneje, Alpy, Apeniny, Karpaty, hory Balkánského poloostrova. V Česku se nevyskytuje, na Slovensku ve vyšších Karpatech, častěji v Belianských Tatrách.

Ekologie: Roste v kamenitých nivách, na horských loukách a pastvinách, v lesních světlinách, také v kosodřevině, častěji na vápenci, v nadmořské výšce od 1500 do 2500 m n. m. Kvete v červnu až srpnu.

Tephroseris capitata

Popis: Vytrvalá bylina, 15–30(–40) cm vysoká, bíle pavučinatě vlnatá až plstnatá, lodyha přímá, jen v květenství větvená. Přízemní listy v růžici, řapíkaté, vejčité, celokrajné nebo oddáleně mělce zubaté, lodyžní listy úzce kopinaté, přisedlé. Úbory po 3–15 ve staženém okoličnatém květenství, 2–3(–4) cm v průměru, jazykové a trubkovité květy červenooranžové, zákrovní listeny tmavě hnědočervené. Plodem je nažka.

Ohrožení a ochrana: Starček hlavatý je na Slovensku z hlediska ohrožení zařazen k potenciálně zranitelným druhům (NT), zákon jej chrání ve Švýcarsku a Rakousku.

Tephroseris capitataTephroseris capitata
Tephroseris capitataTephroseris capitata

Fotografováno ve dnech 26. 6. 2009 (Francie, v oblasti řeky Ubaye na hranici národního parku Mercantour, Col de la Bonette) a 28. 6. 2009 (Francie, v Národním parku du Queras poblíž Chianale).