Syn.: Drepania umbellata (Bertol.) DC., Schmidtia quercifolia Rchb., Tolpis barbata subsp. umbellata (Bertol.) Jahand. et Maire, Tolpis concolor Jord. et Fourr., Tolpis macrodonta Jord. et Fourr., Tolpis microcephala Pomel, Tolpis quercifolia (Rchb.) Sch. Bip., Tolpis quinqueradiata K. Koch
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Mediteránní druh, rozšířený od Pyrenejského poloostrova po Turecko a Izrael, také v Makedonii a v Bulharsku, v severní Africe od Maroka po Tunisko. Původní výskyt na Kanárských ostrovech a Madeiře je sporný, zavlečen byl do Anglie; v minulosti nebyl spolehlivě rozlišován od druhu Tolpis barbata, který se vyskytuje zřejmě jen v západním Středozemí a Makaronésii. Otázkou je, co bylo vlastně zavlečeno do Kalifornie, Austrálie, na Nový Zéland a do Chile.
Ekologie: Roste na vyprahlých místech s mělkou kamenitou půdou a nezapojenou vegetací, při okrajích cest apod.
Popis: Jednoletá bylina vysoká 10–30 cm. Listy jsou v přízemní růžici, kopisťovité, 4–5(–10) cm dlouhé, celokrajné nebo zubaté, obvykle štětinatě chlupaté. Lodyha nese obvykle několik úborů 11–16 mm širokých; zákrov je víceřadý, vnější zákrovní listeny jsou šídlovité, přímo odstálé, vnitřní jsou čárkovité, přitisklé; květy jsou oboupohlavné, jazykovité, světle žluté, vnitřní obvykle tmavě nachové. Plodem jsou válcovité nažky s 6–8 žebry, vnější jsou chlupaté, jejich chmýr je kratičký, vnitřní jsou lysé, s 2–3 jednoduchými štětinami.
Poznámka: Blízce příbuzný druh Tolpis barbata se liší většími úbory s velmi dlouhými vnějšími zákrovními listeny a 3–5 štětinami chmýru vnitřních nažek. Druhový rozdíl ale není jednoznačně vnímán.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 20. 5. 2018 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, Teno).