Syn.: Tragopogon tauricus Klokov, Tragopogon livescens Besser, Tragopogon dubius subsp. campestris (Besser) Hayek, Tragopogon campestris Besser, Tragopogon desertorum Lindem., Tragopogon tesquicola Klokov, Tragopogon major Jacq.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Na západě je kozí brada pochybná rozšířena po severní polovinu Španělska a Portugalsko, na severu po střední Německo a Polsko, na jihu po jižní Itálii a Kavkaz, na východě až po Kazachstán. Zavlečena také do Severní Ameriky.
V Česku se vyskytuje zejména v teplejších oblastech nebo ve vápencových oblastech, v pásmu od nížin po vrchoviny.
Ekologie: Kozí brada pochybná roste na mezích, stráních, příkopech, rumištích, náspech, okrajích cest nebo lomech. Nejčastěji ji najdeme na slunných a suchých stanovištích a hlinitopísčitých až kamenitých půdách chudých i bohatých na živiny. Kvete od května do srpna.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá, 20–80 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, jednoduchá i větvená, oblá, pod zákrovem ztlustlá, široká téměř jako zákrov a směrem dolů pouze pozvolna zužující se. Listy střídavé, přisedlé, čárkovité až čárkovitě kopinaté, až 35 cm dlouhé a u báze 7–15 mm široké, velmi drobně pilovitě zubaté. Úbory vyrůstají jednotlivě na konci lodyhy nebo větví, skládají se jazykovitých květů, trubkovité květy chybí. Zákrovní listeny kopinaté, o polovinu delší než liguly okrajových květů. Květy sírově až citrónově žluté, ligula na vrcholu 5zubá. Prašníkové trubičky jsou v horní části fialovočerné až černé, jinak světle žluté. Plodem je nažka.
Fotografováno dne 24. 5. 2006 (Česko, Praha-Písnice).