Syn.: Aneilema aequinoctiale var. minor C. B. Clarke, Aneilema ehrenbergii (Hassk.) C. B. Clarke, Aneilema tacazzeanum Hochst. ex A. Rich., Commelina ebracteata Ehrenb. ex Schweinf., Commelina paniculata Vahl, nom. illeg., Lamprodithyros ehrenbergii Hassk., Lamprodithyros tacazzeanus (Hochst. ex A. Rich.) Hassk.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Vyskytuje se v území od jižního Íránu přes Pákistán po severozápadní Indii, kromě toho v severní části Ománu.
Ekologie: Provází křoviny na štěrkovitých místech, např. ve vádí.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina; lodyhy jsou vystoupavé, až 35 cm vysoké, pokryté 2 typy trichomů: jedny jsou husté, do 0,2 mm dlouhé, nazpět obrácené, zatímco druhé jsou řidší, odstálé, asi 0,5 mm dlouhé a vyrůstají z cibulkovité báze. Listy jsou střídavé; řapík je 1–1,5 cm dlouhý; čepel je obkopinatá, 2–6 cm dlouhá a 1–3 cm široká, s podobnými trichomy jako lodyha; horní lodyžní listy jsou menší, přisedlé. Květenství je vijan s kopinatými 3–4 mm dlouhými listeny; květní stopky jsou 1–1,5 cm dlouhé, odstále chlupaté; 5–8 mm; kališní cípy jsou vejčitě kopinaté, 8–9 mm dlouhé; koruna je červenofialová nebo bílá s červeným středem, trubka je kratší než kalich, cípy jsou 6–7 mm dlouhé; prašníky nesou osinaté přívěsky; čnělka je až 1 cm dlouhá. Tvrdky jsou 6–7,5 mm dlouhé, na hřbetě hladké nebo jemně hrbolkaté.
Poznámka: Ve flóře Arabského poloostrova patří tento druh k význačnému makránskému elementu; takto jsou označovány druhy, které mají těžiště areálu na pobřeží jižního Íránu a v pákistánském Balúčistánu. Podobným elementem je např. Euphorbia larica.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 29. 9. 2015 (Omán, gov. Ash Sharquiyah, Wadi Shab).