Syn.: Baeothryon cespitosum (L.) A. Dietr., Scirpus caespitosus L.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Boreální cirkumpolární druh, známý z Evropy, severní části Asie i ze Severní Ameriky.
V Česku se vyskytuje pouze na Šumavě, a to téměř výhradně na Šumavských pláních, výjimečně i v masivu Třístoličníku a Smrčiny, a dále hojněji v Jizerských horách a Krkonoších. Na Slovensku je znám jen jako rarita květeny Vysokých Tater.
Ekologie: Na našem území roste výhradně na horských vrchovištích, v severním Německu ovšem provází i nížinné rašelinné louky a slatiny. Kvete od května do července.
Popis: Hustě trsnatá až polštářkovitá rostlina s krátkým oddenkem bez výběžků. Lodyhy 5–35 cm, oblé, hladké, na bázi četné pochvy. Listy redukované na žlutohnědé pochvy, jen nejvyšší se zelenou pochvou a krátkou čepelí. Klásky jednotlivé, vejčité s 3–20 květy. Plevy čárkovtě kopinaté, špičaté, žluté nebo červenohnědé se zeleným proužkem. 2 dolní plevy listenovité, tupé se zelenou špičkou. Okvětních chlupů 5–6, o polovinu delších než nažka, hladkých, netvořících chomáček na klásku. Nažky 1,5–2 mm, trojhranné, nelesklé, hnědé.
Ohrožení a ochrana: V ČR je řazen k ohroženým druhům (C3). Na Slovensku je tento druh dosti vzácný, je zde hodnocen jako ohrožený a je také chráněn zákonem (EN/§).
Fotografováno dne 3. 6. 2006 (Česko, Jizerské hory, Nová Louka).