Syn.: Loranthus aphyllus Miers ex DC., Loranthus cactorum Hook. et Arn., Phrygilanthus aphyllus (Miers ex DC.) Eichler
Čeleď: Loranthaceae Juss. – ochmetovité
Rozšíření: Jihoamerický holoparazit, vyskytuje se v aridních oblastech středního Chile, zhruba od jižní části pouště Atacama až po středochilský region O’Higgins.
Ekologie: Parazituje výhradně na zástupcích čeledi kaktusovitých (Cactaceae), přičemž patrně nejčastější hostitelskou rostlinou je kaktus Trichocereus chiloensis. Byl však zaznamenán i na pěti dalších druzích rodu Trichocereus, rovněž na čtyřech druzích rodu Eulychnia, na třech druzích rodu Neoporteria, dále také na některých druzích rodů Cylindropuntia, Copiapoa, Eriosyce, Horridocactus a Tephrocactus. Kvete od ledna do května. Nejedná se o jediného parazita kaktusovitých, k těm patří například ještě také Ligaria cuneifolia (Loranthaceae) nebo Phoradendron kuntzei (Santalaceae).
Popis: Rostlina dosahující výšky okolo 20 cm, kompletně lysá, s listy redukovanými jen do drobných šupin. Z tkání hostitelské rostliny se vynořují vlastně pouze květenství, která jsou hroznovitá, 6–8květá; květní stopka je až 1 cm dlouhá, zakončená 1 nevýrazným listenem a 2 listenci, jejichž délka činí asi 0,5 mm. Pupeny jsou vzpřímené, až 6 cm dlouhé, zářivě karmínově červené, koruna je trubkovitá, korunní lístky jsou 4, nad středem jsou nazpět zahnuté, tyčinky a čnělka jsou nejprve žluté, později červenají. Plodem je elipsoidní bobule, asi 10 mm dlouhá a 8 mm široká, nejprve červená, později bělavá.
Poznámka: Rod Tristerix zahrnuje v současnosti 13 druhů (POWO 2018), jejichž výskyt je soustředěn do andské oblasti Jižní Ameriky – od střední Kolumbie až po střední Chile (Isla Grande de Chiloé).
Fotografoval Mário Duchoň, dne 20. 2. 2019 (Chile, reg. Valparaíso, Parque nacional La Campana).