Syn.: Exohebea lata (L. Bolus) R. C. Foster, Hebea lata L. Bolus
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Rod Tritoniopsis je endemickým v jižní Africe, v Kapské floristické provincii, čítá asi 24 druhů. Druh Tritoniopsis lata je rozšířen na jihozápadě provincie Western Cape.
Ekologie: Roste na svazích pískovcových hor v křovinaté formaci fynbos, v oblastech se zimními dešti. Druh kvete v únoru až květnu, často v době, kdy fynbos zachvacují požáry.
Popis: Vytrvalá hlíznatá rostlina rostoucí z kulovité hlízy s vláknitým obalem. Lodyha je 15–30 cm vysoká, nevětvená, bazální listy v počtu 1–3 jsou mečovité, dlouhé a úzké, zasychají ještě před rozkvětem, lodyžních listů je 3–5, jsou menší. Květy jsou uspořádány spirálovitě v terminálním hroznu, v paždí hnědavých listenů, jsou 6četné, okvětní lístky jsou obkopinaté, růžové s tmavšími a světlejšími znaky, tyčinky jsou zaklenuté pod horními okvětními lístky, čnělka je roztrojená.
Poznámka: Jméno Tritoniopsis je složeno z původem řeckého slova Tritonia a koncovky –opsis. Tritonie jsou rostliny, jejichž okvětí je údajně podobné mořským lasturám. Věc se má totiž tak, že řecký bůh Triton, syn boha moře Poseidona a jeho manželky Amfitrity, rád kromě otcova trojzubce u sebe nosíval ještě také mořskou lasturu, na kterou při rozličných kratochvílích v otcově družině hojně troubíval. Odtud tedy ona lastura s jeho jménem. A koncovka –opsis označuje podobnost. Takže máme tady rostlinu podobnou druhům z rodu Tritonia. Se slavným hudebním tritónem, řečeným diabolus in musica (jinak úplně obyčejnou zvětšenou kvartou), tedy Tritoniopsis nemá podobného zhola nic.
Fotografováno dne 19. 4. 2012 (Jihoafrická republika, Pringle Bay).