VERNONIA LEMURICA Humbert

Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Vernonia lemurica
Rozšíření: Endemit ostrova Madagaskaru, roste zřejmě jen ve střední a jižní části v provinciích Fianarantsoa a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou vlhčí lesy na rulách, žulách nebo lateritických zvětralinách, v nadmořských výškách do 2000 m.
Vernonia lemurica
Popis: Stálezelený keř vysoký až 3 m; větvičky jsou krátce hnědě chlupaté. Listy jsou střídavé; řapík je 1–2 cm dlouhý; čepel je kopinatá, 10–20 cm dlouhá a 2,3–5 cm široká, jemně oboustranně chlupatá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá. Květenství je koncový chocholík až 20 cm široký; zákrov je zvonkovitý, 4řadý, zákrovní listeny jsou blanité, poněkud odstálé, pod vrcholem krátce žláznaté; květů je obvykle 6, jsou trubkovité, oboupohlavné, světle fialové. Nažky jsou válcovité, asi 6 mm dlouhé, chmýr je 2–3řadý, asi 6 mm dlouhý.
Poznámka: Rod Vernonia je sám o sobě velmi početný, pantropický. V širším vymezení, tedy včetně dalších rodů (Baccharoides, Distephanus aj.) odlišovaných některými badateli, se do něj řadí asi 1000 druhů. Na Madagaskaru patří k obtížnějším skupinám, je zde známo celkem 73 druhů, z toho 68 jsou zdejší endemiti, jeden je nepůvodní. Jednotlivé druhy se liší vzrůstem, ale např. i počtem květů v úboru.
Vernonia lemurica
Vernonia lemurica
Vernonia lemurica
Vernonia lemurica
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).