Syn.: Vigna stenophylla (Harv.) Burtt Davy, Vigna triloba var. stenophylla Harv., Vigna unguiculata var. stenophylla (Harv.) Mithen
Čeleď: Fabaceae – bobovité
Rozšíření: Areál velmi polymorfního druhu Vigna unguiculata se rozkládá v subsaharské Africe, v území sahajícím od Mauritánie a Súdánu až po Jihoafrickou republiku. Je to zároveň prastará kulturní plodina, která byla v západní Africe pěstována údajně už před více než 5000 lety; rostlina je nenáročná, nevadí jí ani suché písčité půdy, je proto pokládána za nejdůležitější luštěninu v savanách západní a střední Afriky. Do Evropy se dostala pravděpodobně kolem roku 300 př. n. l., do Indie zhruba v roce 200 př. n. l., Španělé ji v 17. století přivezli rovněž do tropické Ameriky. Je pochopitelné, že za tak dlouhou dobu kultivace vznikla řada kulturních odrůd, morfologicky pestré jsou však i původní africké formy tohoto druhu – je rozlišováno na 10 poddruhů a řada variet.
Zde představovaný poddruh pochází z jihovýchodní Afriky, s jistotou se vyskytuje v Zimbabwe, Malawi, Mosambiku a na východě Jihoafrické republiky.
Ekologie: Roste na pobřežních písčinách, na travnatých stanovištích, v suché křovinaté vegetaci, při okraji cest a na stanovištích zatěžovaných lidskou činností.
Popis: Jednoletá až krátkověce vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou, větvenou. Listy jsou řapíkaté, 3četné, charakteristickým znakem právě tohoto poddruhu jsou velmi úzké čepele lístků, které jsou úzce kopinaté, u báze jen nevýrazně laločnaté, 3–7,5 cm dlouhé a 0,3–1(–1,7) cm široké (nominátní poddruh má tyto lístky až 12,5 cm dlouhé a až 8 cm široké). Květy jsou namodralé nebo bělavé, pavéza je 20–30 mm dlouhá a 18–21 mm široká. Plody jsou vzpřímené lusky, v době zralosti černé.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 10. 2021 (Mosambik, provincie Inhambane, Praia do Tofo).