Syn.: Vitex negundo var. incisa (Lam.) C. B. Clarke, Vitex incisa var. heterophylla Franch., Vitex incisa Lam., Vitex chinensis Miller
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Jiho- a východoasijský druh Vitex negundo je poměrně polymorfní, v jeho areálu bývá rozlišováno několik variet. Zde představovaná varieta roste ve střední Číně, v provinciích An-chuej (Anhui), Kan-su (Gansu), Kuej-čou (Guizhou), Che-pej (Hebei), Che-nan (Henan), Chu-nan (Hunan), Ťiang-su (Jiangsu), Ťiang-si (Jiangxi), Vnitřní Mongolsko (Nei Menggu), Ning-sia (Ningxia), Šan-si (Shaanxi), Šen-si (Shanxi), Šan-tung (Shandong), S’-čchuan (Sichuan), dále také v Indočíně, Indii a na filipínském ostrově Luzon.
Ekologie: Roste na suchých, křovinatých stráních, často na druhotných stanovištích. V horách stoupá do výšky 1 800 m n. m.
Popis: Jemně stavěný, opadavý, aromatický keř, u nás dorůstá do výšky 1,5 m, zřídka se setkáme s většími keři. V domovině i menší strom vysoký až kolem 5 m. Větve jsou čtyřhranné, hustě chlupaté, hnědé. Listy dlanitě pětičetné, lístky dále hluboce dělené. Lístky jsou na spodní straně sivě plstnaté. Květenství lata se tvoří na koncích letošních větvích v létě. Nese velké množství modrých květů.
Poznámka: Je považován za léčivý, z mladých větví se získávalo nekvalitní vlákno.
Občas se pěstuje v zahradách jako okrasný keř. Vyžaduje sušší stanoviště na plném slunci. Velmi dobře se kombinuje s trvalkami i nízkými suchomilnými keři, je vhodný do skalek a nádob. Dobře snáší řez, a tak je v Číně používán na tvarování bonsají (penjingů). Snadno se množí výsevem semen na jaře (nepotřebuje stratifikaci) i řízkováním zelenými řízky koncem května a v červnu.
Varieta V. n. var. negundo má lístky celokrajné, V. n. var. cannabifolia má spodní stranu listu řídce pýřitou.
Fotografováno dne 15. 7. 2008 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy).