Syn.: Hypnoticum somniferum Rodati ex Boiss., Physalis alpini J. Jacq., Physalis flexuosa L., Physalis scariosa Webb et Berthel., Physalis somnifera L., Physalis sugunda Buch.-Ham. ex Wall., Physaloides somnifera Moench, Withania kansuensis Kuang et A. M. Lu, Withania microphysalis Suess.
Čeleď: Solanaceae – lilkovité
Rozšíření: Druh má velmi široký areál v subtropech a tropech od západní Afriky až do Indie, na sever zasahuje do Středozemí a na Kanárské i Kapverdské ostrovy. Vzhledem k využívání byl v minulosti uměle rozšiřován, takže zjistit původní rozšíření dnes není v detailu možné. Není vyloučeno, že v jižní Evropě (Portugalsko, Španělsko, Baleáry, Sardinie, Sicílie, Malta, Řecko, Kréta) není původní. Jednoznačně nepůvodní je v Austrálii a v Brazílii.
Ekologie: Suchá až vyprahlá, často kamenitá místa, křoviny, okraje cest, ale i ruderální stanoviště, v subtropickém až tropickém prostředí: křovinatá savana, ale i polopouště.
Popis: Keř 0,5–2 m vysoký, na větvičkách hustě pokrytý přitisklými hvězdovitými chlupy, které celé rostlině dávají charakteristickou šedou barvu. Listy jsou vejčité, 3–10 cm dlouhé a 1,5–7 cm široké, shora šedozelené, víceméně olysalé, na spodní straně hustě šedě plstnaté, téměř celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé. Květenství tvoří krátké vijany v úžlabí listů nebo na koncích větviček; květy mají srostlý, za květu 4–5 mm dlouhý kalich s úzce trojúhelníkovitými cípy, celý pokrytý šedými hvězdovitými chlupy; koruna je o málo delší než kalich, zvonkovitá, žlutozelená, na vnější straně chlupatá; tyčinek je 5. Plodem je oranžová bobule, zcela ukrytá ve zveličeném kalichu, který se zvětšuje až na 1–3 cm a jehož cípy zůstávají krátké, čárkovité.
Využití: Rostlina obsahuje alkaloidy, glykosidy a další látky. Od starověku je její kořen využíván jako léčivá substance s mnohostranným účinkem jako narkotikum, sedativum, afrodisiakum a jako osvěžující a omlazující prostředek; především uvolňuje napětí v hladkém svalstvu, působí protistresově a má vliv na posílení imunity. V ayurvédské medicíně je znám pod jménem ashwagandha. V Indii používají šťávu z bobulí také ke srážení mléka při výrobě sýrů.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 10. 11. 2006 (Kapverdy, ostrov Fogo, Chă das Caldeiras), 23. 1. 2008 (Izrael, Almoq a Kafarnaum) a 14. 2. 2010 (Jemen, západně od Saná).