Syn.: Carapa granatum (J. Koenig) Alston, Carapa indica A. Juss., Carapa obovata Blume, Xylocarpus obovatus (Blume) Spreng.
Čeleď: Meliaceae Juss. – zederachovité
Rozšíření: Roste na pobřeží Indického oceánu od východní Afriky přes Madagaskar, Seychely, Indii, Srí Lanku, Thajsko až do Malajsie; dále v okrajových partiích Tichého oceánu ve Vietnamu, jižní Číně, na Filipínách, v Indonésii, na Nové Guinei a na některých ostrovech v západní části Oceánie až po Palau, Vanuatu a Tongu.
Ekologie: Provází porosty mangrove, a to především tam, kde přecházejí k vegetaci suchozemské. Snáší nevysoké periodické přeplavování mořskou vodou.
Popis: Keř nebo stromek dorůstající výšky až 5 m, s šedou hladkou borkou; na patě kmene se tvoří zčásti nadzemní kořeny. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, s 1 nebo 2 páry lístků; lístky jsou řapíčkaté, eliptické až obvejčité, 4–9 cm dlouhé a 2,5–5 cm široké, tence kožovité, sytě zelené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené. Květy tvoří vrcholičnatou latu, složenou z vidlanů s centrálním květem; květy jsou stopkaté, čtyřčetné; kališní lístky jsou obvejčité, na bázi lehce srostlé; korunní lístky jsou podlouhlé, asi 6 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 8, jsou nitkami vzájemně srostlé; gyneceum srůstá z 4 plodolistů a tvoří svrchní čtyřpouzdrý semeník. Plodem je neobvykle velká kulovitá tobolka, dosahující 10–12 cm v průměru.
Záměny: Od ostatních dřevin ve vegetaci mangrove se druhy rodu Xylocarpus odlišují zpeřenými listy. Příbuzný Xylocarpus moluccensis má listy s 2–3 jařmy a jeho lístky jsou na vrcholu zašpičatělé, tj. před špičkou konkávní.
Fotografováno ve dnech 2. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé, Port Launay) a 28. 1. 2018 (Palau, ostrov Koror, Ngermid).