Syn.: Roepera fulva (L.) Beier et Thulin
Čeleď: Zygophyllaceae R. Br. – kacibovité
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky a květenné říše Capensis, roste především v provincii Western Cape, poněkud ale přesahuje až do provincie Eastern Cape. Lokality se táhnou od pohoří Giftberg po město Port Elizabeth.
Ekologie: Vyskytuje se v otevřených křovinatých porostech na písčinách a na kamenitých svazích, vystupuje až do nadmořské výšky 1200 m.
Popis: Nízký, přímý nebo rozkladitý keřík až keř, dorůstá výšky 0,2–1 m; větvičky jsou na bázi dřevnaté, v mládí zaoblené, později hranaté. Listy jsou vstřícné, přisedlé, tvořené dvěma lístky; lístky jsou poněkud sukulentní, obvejčité až obkopinaté, 1–1,2 cm dlouhé a asi 4 mm široké, jednožilné, na okrajích hladké, špičaté; palisty jsou blanité, trojúhelníkovité. Květy vyrůstají po 2 v paždí listů, jsou stopkaté, nápadné, velké, 5četné, slabě zygomorfní; kališní lístky jsou volné, dužnaté, střechovitě uspořádané, vejčité, vytrvalé; korunní lístky jsou rovněž volné, spíše nestejné, obvejčité, 1–1,5 cm dlouhé, krémově žlutobílé, s červenou kresbou; tyčinek je 10; gyneceum srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní. Plody jsou 5pouzdré tobolky, asi 1 cm dlouhé, za čerstva s 5 rýžkami, za sucha pětiúhlé; v každém pouzdře se tvoří několik semen.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Tulbagh, Tulbagh Waterfall).