Syn.: Aesculus castanea Gilib., Hippocastanum vulgare Gaertn., Pawia hippocastanum Kuntze
Česká jména: koňský kaštan (Huber 1596), maďal bodlavý (Presl 1819, Opiz 1852), maďal obecný, sviňské kaštany, divoký kaštan, koňský kaštan (Sloboda 1852), kaštan koňský, jirovec (Čelakovský 1879), jirovec obecný, konský kaštan, maďal (Polívka 1912), jírovec maďal (Dostál 1950, Dostál 1989), jírovec maďal, koňský kaštan (Kubát 2002)
Slovenská jména: maďal divý, divý kaštan (Reuss 1853), pagaštan konský (Dostál 1950, Bertová 1984, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Hory centrální části Balkánského poloostrova – Makedonie, severní Řecko, Bulharsko, v Albánii pravděpodobně původní populace tohoto druhu zanikly. Dnes se jírovec maďal vyskytuje skoro po celé Evropě (kromě severních oblastí). Je sekundárně rozšířen i v mírném pásu Severní Ameriky (především na severovýchodě USA), na asijském Dálném východě i na Novém Zélandu. Do střední Evropy se rozšiřoval od 16. století.
Ekologie: Na Balkánském poloostrově roste v listnatých i smíšených lesích, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete během května.
Popis: Opadavý strom dorůstající až 30 m výšky. Koruna je mohutná, kulovitá, ve stáří s větvemi převislými. Borka je hladká, věkem hrubne a částečně se odlupuje v malých šupinách. Pupeny jsou silně lepkavé, červenohnědé. Listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě 5–7četné, na okraji nepravidelně dvojitě pilovité, svěže zelené, lysé. Květní laty jsou až 30 cm dlouhé, kalich je chlupatý a zelený, korunní lístky bílé s růžovými tečkami, na bázi se žlutou, později červenou skvrnou; tyčinky jsou z květu vyniklé. Tobolky jsou kulovité, ostnité, semena tmavě hnědá, velká asi 3 cm.
Využití: Jírovec maďal je důležitá parková dřevina. Vyjma horských oblastí se pěstuje po celém státě. Snáší i mírné zastínění a vyžaduje hluboké a humózní půdy. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů, které mají sterilní květy a netvoří plody (neznečisťují tedy okolí), mají různě tvarovány listy, různý habitus koruny atd. Některé z nich jsou však dosti vzácné, jako například na další fotografii zachycený Aesculus hippocastanum ʻLaciniataʼ. Je to také významná medonosná a léčivá dřevina.
Dřevo je používáno ve stavebnictví a také v nábytkářském průmyslu, plody obsahují saponiny, užívaly se v tradiční medicíně pro výrobu mastí.
Poznámka: Od konce 20. století jsou jírovce v Evropě ohrožovány klíněnkou jírovcovou, jejíž housenky způsobují předčasný opad listů – stromy se tím oslabují. Nezřídka se též stává, že předčasně opadané stromy vykvetou ještě jednou v podzimních měsících.
Fotografovali Lubomír Rak, dne 11. 5. 2006 (Česko, Praha), a Ladislav Hoskovec, ve dnech 30. 8. 2009 (Česko, Čechy, zámecký park Ploskovice), 22. 5. 2016 (Čechy, Chotuc) a 1. 5. 2019 (Čechy, Rožďalovice, U Isidora).