HELIANTHEMUM GRANDIFLORUM subsp. OBSCURUM (Wahlenb.) Holub – devaterník velkokvětý tmavý / devätorník veľkokvetý tmavý

Syn.: Helianthemum vulgare var. obscurum Pers., Helianthemum obscurum Pers., Helianthemum hirsutum (Thuill.) Mérat., Helianthemum ovatum (Viv.) Dunal, Helianthemum chamaecistus subsp. obscurum (Pers. ex Wahlenb.) Čelak, Helianthemum chamaecistus subsp. barbatum var. hirsutum (Thuill.) Grosser, Helianthemum nummularium subsp. ovatum (Viv.) Sch. et Theko., Helianthemum chamaeistus subsp. hirsutum (Thuill.) Vollmann, Helianthemum ovatum subsp. hirsutum, Helianthemum chamaecistus subsp. ovatum (Viv.) Jacquet, Helianthemum nummularium subsp. obscurum (Pers. ex Čelak.) Holub
Čeleď: Cistaceae Juss. – cistovité

Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum

Rozšíření: Roste v mírném pásmu Evropy (kromě východu evropské části Ruska), na sever pak po střední Švédsko. Zřejmě se vyskytuje i v Malé Asii. V ČR roste hojně až roztroušeně na většině území, nejčastěji od nížin do podhorského stupně. Nejvíce lokalit je na jihu, směrem k severu jich ubývá.

Ekologie: Druh vyhledává výslunné kamenité nebo křovinaté stráně, sušší louky a pastviny nebo lesní okraje. Nejčastěji roste na hlubších zásaditých půdách. Devaterník velkokvětý tmavý je diagnostickým druhem svahu Koelerio-Phleion phleoidis. Kvete od června do září.

Popis: Jedná se o 10–40 cm vysoký polokeř. Lodyhy v horní části a květní stopky bývají hustě chlupaté až běloplstnaté. Listy jsou úzce eliptické nebo obkopinaté, na okraji mírně ztlustlé a ± podvinuté. Po obou stranách bývají roztroušeně až hustě svazečkovitě chlupaté. V květenství bývá 3–15 květů. Kališní lístky jsou pokryté kratičkými hvězdovitými chlupy a korunní lístky jsou sytě žluté.

Helianthemum grandiflorum subsp. obscurum
Helianthemum grandiflorum subsp. obscurumHelianthemum grandiflorum subsp. obscurum

Fotografováno dne 27. 5. 2008 (Česko, Morava, Liptál).