Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité
Leucadendron tinctum
Rozšíření: Endemit květenné říše Capensis; roste pouze v Jihoafrické republice, a to zřejmě jen na jihu provincie Western Cape.
Ekologie: Charakteristický druh jihoafrické křovité vegetace, provází zejména horský fynbos na pískovcových horninách chudých na živiny, v území se zimními dešti a letním srážkovým propadem. Stanoviště jsou ovlivňována požáry. Druh má mezi ostatními zástupci rodu neobvyklé opylování, kořenitá vůně, nektar i nápadné barevné listeny pod květenstvím lákají hmyzí opylovače, na něž jsou speciálně adaptovány i vnitřní části samčích květů. Plodenství dozrávají a otevírají se bezprostředně po odkvětu.
Leucadendron tinctum
Popis: Dvoudomý, od báze větvený keř vysoký 1–1,3 m. Listy jsou střídavé, monofaciální, lysé, podlouhlé až eliptické, sivozelené, na samčích rostlinách až 9 cm dlouhé a 2,5 cm široké, na samičích rostlinách až 11,5 cm dlouhé a 4,5 cm široké. Květenství jsou koncové šišticovité strbouly, podepřené kalichovitě uspořádanými listeny tvarově připomínajícími listy, ale většími, často žlutými nebo červeně naběhlými; v samčích strboulech, které dorůstají délky 3 cm a průměru až 3,5 cm, se tvoří drobné žluté listeny s olejovými žlázkami; samičí strbouly dorůstají délky 2,4 cm a průměru až 2,7 cm; květy jsou jednotlivé. Plodenství je šišticovité, 3,5–4,5 cm dlouhé a 3,5–4 cm v průměru, červenohnědé, listeny jsou obdélníkovité, nezakřivené, na svrchní straně lysé; semena jsou plochá, okrouhlá.
Leucadendron tinctum
Leucadendron tinctum
Leucadendron tinctum
Leucadendron tinctum
Leucadendron tinctum
Leucadendron tinctum
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Swartberg Mountains, průsmyk Prince Albert Pass).