Syn.: Carduus tenuiflorus var. pycnocephalus (L.) DC.
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Původní v rozsáhlém pásu od Maroka a Španělska přes celou jižní Evropu (na sever až po Švýcarsko, Slovinsko a Krym), severní Afriku a Blízký východ až do Pákistánu a severní Indie. V původním areálu se rozlišuje několik poddruhů. Byl zavlečen i do východní Afriky, na jih Arabského poloostrova a Sri Lanku, do Austrálie, na Nový Zéland, do mnoha států východu a jihu USA, na Havajské ostrovy, stejně tak do Jižní Ameriky (Chile, Argentina, Uruguay), jeho původ je poměrně nejistý i na Kanárských ostrovech. V mnoha oblastech světa se šíří invazivně.
Ekologie: Roste v xerofilních křovinách, při okrajích pastvin, často na ruderálních stanovištích. Kvete od března do srpna.
Popis: Jednoletá nebo dvouletá bylina, 50–80(–150) cm vysoká. Lodyha je přímá, pavučinatě chlupatá, lemovaná křídly až 5 mm širokými, trojúhelníkovitými, s trny až 5 mm dlouhými. Listy jsou v obrysu obkopinaté až kopinaté, na líci řídce chlupaté, na rubu chlupaté pavučinatě, peřenolaločné až peřenoklané, s 2–5 páry postranních úkrojků, z nichž každý nese trn až 12 mm dlouhý. Úbory jsou skoro přisedlé nebo krátce stopkaté, jednotlivé nebo po 2–3, jsou 15–20 mm dlouhé a 7–13 mm široké, válcovité; zákrovní listeny jsou kopinaté, špičaté, chlupaté; trubkovité květy jsou 10–14 mm dlouhé, purpurové, vzácně i bílé. Plody jsou nažky 4–5 mm dlouhé, chmýr je 10–14 mm dlouhý.
Fotografováno dne 31. 3. 2010 (Kypr, Petra Tou Romiou).