HYPERICUM RICHERI Vill. – třezalka / ľubovník

Syn.: Drosocarpium fimbriatum (Lam.) Fourr., Hypericum alpinum Vill., Hypericum androsaemifolium Vill., Hypericum androsaemoides Vill., Hypericum fimbriatum Lam., Hypericum fimbriatum var. androsaemifolium (Vill.) Choisy, Hypericum richeri var. androsaemifolium (Vill.) Rchb.
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité

Hypericum richeri

Rozšíření: Roste v horách jižní a jihozápadní Evropy. V areálu se rozlišují tři poddruhy: nominátní roste v jihozápadních a centrálních Alpách, v pohoří Jura a Apeninách; Hypericum richeri subsp. burseri (na našich fotografiích) roste v Pyrenejích a Kantaberském pohoří; H. r. subsp. grisebachii roste v jihovýchodních Alpách, na Balkáně a ve Východních a Jižních Karpatech.

Ekologie: Roste na horských loukách, pastvinách a ve světlých lesích. Kvete v červenci a v srpnu.

Hypericum richeri

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 20–40(–50) cm. Lodyhy jsou přímé nebo vystoupavé, v průřezu okrouhlé, tuhé, lysé, u báze dřevnatějící. Listy jsou vstřícné, přisedlé, eliptické, široce kopinaté až široce vejčité, 9–45 × 4–30 mm velké, na bázi srdčité až objímavé, na vrcholu většinou tupé, na rubu šedavé, s černými žlázkami podél okraje. Květy jsou uspořádané ve vrcholičnatém květenství na vrcholu lodyhy, kališní lístky jsou 4–6 mm dlouhé, vejčité, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, na povrchu s černými žlázkami, celokrajné nebo na okraji brvité nebo s třásněmi zakončenými žlázkami; korunní lístky jsou žluté, 14–20 mm dlouhé, pokryté četnými rovnoměrně rozloženými černými žlázkami v podobě teček nebo čárek; také pestík je zdobený černými žlázkami. Plody jsou tobolky 6–12 mm dlouhé, široce vejcovité, s černými žlázkami na povrchu, semena asi 1 mm velká.

Hypericum richeriHypericum richeri
Hypericum richeri
Hypericum richeri
Hypericum richeri

Fotografováno dne 16. 7. 2015 (Španělsko, Pyreneje, NP Possets y Maladeta).