FICUS AURICULATA Loureiro – fíkovník / figovník

Syn.: Ficus roxburghii Wall. ex Miq.
Čeleď: Moraceae Link – morušovníkovité

Ficus auriculata

Rozšíření: Indie, Čína, Bhútán, Nepál, Thajsko, Vietnam. Rod je velmi početný, jednotlivé druhy se vyskytují v subtropických a tropických oblastech celého Starého světa (zavlečeny i do Ameriky).

Ekologie: Roste v nadmořských výškách od 300 až do 2000 m, ve své domovině je často vysazován při okrajích polí, poblíž obydlí a podél cest.

Popis: Dvoudomý stálezelený keř až menší strom, 4–10 m vysoký, rozložitě větvený, s borkou šedohnědou. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až okrouhlé, dosti velké, 15–55 cm dlouhé a 15–27 cm široké, na bázi srdčité, celokrajné nebo vroubkovaté, na vrcholu tupé a hrotité, na líci lysé nebo na žilkách chlupaté, na rubu chlupaté. Jedná se o kauliflorní druh fíkovníku, jeho stopkaté fíky jsou umístěny na bezlistých větvích, které vyrůstají z kmene nebo z hlavních větví.

Využití: Tento fíkovník opylují vosy, po dozrání plody uvnitř zrosolovatí. Přesto však jsou chutné, v jihovýchodní Asii oblíbené, avšak mimo tuto oblast se vyvážejí jen zcela výjimečně. Velké listy tohoto druhu se v horských oblastech jihovýchodní Asie velmi často využívají na farmách jako krmivo pro dobytek.

Ficus auriculata
Ficus auriculata
Ficus auriculata

Fotografováno dne 2. 4. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Tenerife, zahrada v Puerto de la Cruz).